W jaki sposób zmienić swoje nawyki żywieniowe?

Dieta i zdrowe odżywianie nie każdemu przychodzi łatwo. Często są to osoby, które wychowały się w domach, gdzie od zawsze jadło się niezdrowe potrawy. Mogą to być również osoby z zaburzeniami odżywiania. Co zrobić, żeby zmienić swoje nawyki dotyczące żywienia? 

Stopniowa zmiana nawyków

Nie można wiecznie unikać zdrowego jedzenia. Nie zawsze jest ono najsmaczniejsze, ale dostarcza ono organizmowi wielu witamin i substancji mineralnych. Powoduje to lepsze samopoczucie i więcej siły do działania. Nawyków nie trzeba zmieniać od razu, ale można robić to stopniowo. W pierwszym tygodniu może być to jeden posiłek dziennie. Z czasem organizm odzwyczaja się od przetworzonej żywności, dzięki czemu można dołożyć kolejne zdrowe danie. Warto dołożyć do tego zdrowe przekąski, takie jak chipsy bananowe czy batony musli, które zastąpią czekoladę czy produkty z dużą zawartości soli. 

Mieszanie produktów 

Wiele osób nie umie zrezygnować z czerwonego mięsa czy grillowanego sera. Nie każdy produkt trzeba odrzucić z marszu. Na talerzu początkowo może pozostać tłuste mięso, ale zamiast dodatku w postaci frytków z sosem i sałatki z majonezem – warto postawić na coś lżejszego. Równie dobrze może to być lekka sałatka i ziemniaki bez dodatków. Dzięki temu nie przerzuca się całkowicie na zdrową żywność, ale robi duży krok do przodu. Warto zwracać na wartości kaloryczne produktów i zastępować je podobnymi w smaku, ale zdrowszymi. Płatki czekoladowe można zamienić z czasem na musli z dodatkiem kakao. Owoc w pracy może nam zastąpić baton. Własnoręcznie przygotowane danie zamieni te kupione w supermarkecie, zawierające mnóstwo przetworzonych produktów. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

7 + jedenaście =