Jakie funkcje pełni smar?

Motoryzacja i technologia
osrodek-wiedzy
Jakie funkcje pełni smar?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Co to jest?

Smar jest środkiem smarnym, który jest używany do zmniejszenia tarcia i zużycia pomiędzy ruchomymi częściami. Smar składa się z bazy olejowej z dodanym zagęszczaczem, który pomaga mu utrzymać swój kształt i nie spływać jak olej.

Po co się stosuje?

Smar jest używany w wielu systemach mechanicznych do ochrony ruchomych części przed zużyciem, korozją i innymi uszkodzeniami spowodowanymi tarciem lub uderzeniami. Zapobiega on kontaktowi metal-metal, który w przeciwnym razie spowodowałby szybkie zużycie danych powierzchni, a co za tym idzie zapobiega powstawaniu rdzy.

Na różne materiały

Smar może być stosowany do różnych materiałów, w tym do powierzchni metalowych, plastikowych, gumowych lub ceramicznych.

Najpopularniejszy rodzaj smaru jest oparty na produktach naftowych, takich jak olej mineralny lub ciekła parafina.

Smar jest nakładany na części za pomocą pistoletów do smarowania lub innych urządzeń przeznaczonych specjalnie do tego celu. Smar może być również rozpylany na części za pomocą puszek z aerozolem lub pompowany przez węże na maszyny takie jak ciężarówki lub pociągi w trakcie jazdy, tak aby pokryć każdą część ruchomych części pojazdu. Centralne smarowanie jest niezmiernie istotne.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jakie korzyści może odnieść właściciel auta, oddając pojazd do skupu?
Jakie korzyści może odnieść właściciel auta, oddając pojazd do skupu?
Prędzej czy później, każdy samochód przestaje być użyteczny. Czasami z powodu wypadku, w którym uległ całkowitej kasacji, innym razem na […]
Polecamy