Jakie sprzęty ułatwią pracę ze szkłem?

Szkło uchodzi za jeden z najtrudniejszych materiałów, który możemy poddać obróbce. Oczywiście istnieją zakłady specjalizujące się w wykonywaniu rozmaitych przedmiotów ze szkła, jednak nie zawsze stać nas na tak wyspecjalizowane usługi. Na szczęście możemy poradzić sobie własnoręcznie, dzięki zastosowaniu kilku narzędzi, które zdecydowanie ułatwią nam pracę i sprawią, że stanie się ona dużo bezpieczniejsza.

Jak obchodzić się ze szkłem?

Podstawą pracy z tym materiałem jest odpowiednie zabezpieczenie ciała, gdyż w razie pęknięcia tafli, czy też szklanego przedmiotu, jesteśmy narażeni na groźne urazy. Najważniejsze są rękawice antyprzecięciowe i ochronne gogle. Rękawice skutecznie zapobiegną przecięciu delikatnej skóry dłoni, natomiast dzięki okularom, do naszych oczu nie dostaną się odłamki szkła. Równie istotne jest miejsce przechowywania szkła – musi być ono na tyle bezpieczne, by przez przypadek nie uszkodzić materiału. Warto zainwestować w stojak na tafle, który pozwala na odpowiedzialne magazynowanie szkła o rozmaitych wymiarach, dzięki czemu jest on niezwykle uniwersalny. 

Jakich narzędzi użyć?

Najlepsze będą takie, które przydadzą się w każdej sytuacji. Jednymi z najbardziej uniwersalnych są: nóż, cyrkiel, otwornica do szkła, młotek bezodrzutowy i przyssawki. Nóż pozwoli nam na odpowiednio głębokie zarysowanie szkła, które ułatwi późniejsze cięcie lub łamanie tafli. Podobnie zadziała cyrkiel – jedyna różnica jest taka, że będziemy nim mogli kreślić łuki. Z kolei dzięki otwornicy będziemy w stanie wyciąć idealne koło. Młotek pozwoli nam na pozbycie się zbędnego materiału, a przyssawki umożliwią bezproblemowe przenoszenie tafli. Z takim zestawem przedmiotów wykonamy zdecydowaną większość podstawowych prac ze szkłem bezpiecznie i bezproblemowo. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

trzynaście + szesnaście =