Z czyją pomocą będzie możliwa prawidłowa wycena pojazdu?

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami właściciel pojazdu, który uległ uszkodzeniu wskutek kolizji, może domagać się odszkodowania z polisy OC sprawcy wypadku. Wypłacona kwota powinna być adekwatna do poniesionej straty. Niestety firmy ubezpieczeniowe często zaniżają wysokość odszkodowań, dokonując nieprawidłowej wyceny pojazdu.

Praktyki firm ubezpieczeniowych

Wyceną uszkodzonych pojazdów zajmują się rzeczoznawcy samochodowi. Na podstawie przeprowadzonych oględzin sporządzają kosztorys. Bardzo często zdarza się, że podczas pracy rzeczoznawcy zatrudnieni przez firmy ubezpieczeniowe biorą pod uwagę ceny nieoryginalnych części zamiennych, które są sporo tańsze od tych sprzedawanych przez producenta samochodu. Powszechną praktyką jest także obniżanie stawki za roboczogodzinę pracy warsztatu samochodowego. W rezultacie odszkodowanie zostaje znacząco zaniżone.

Pomoc niezależnego eksperta

Aby uniknąć takich problemów, warto poprosić o pomoc niezależnego eksperta. Koszt rzeczoznawcy samochodowego kształtuje się na poziomie 300-400 zł. Taka kwota wystarczy do  tego, by uniknąć problemów z firmą ubezpieczeniową. Ma to szczególne znaczenie w sytuacji, gdy uszkodzeniu uległo stosunkowo nowe auto o dużej wartości. W takiej sytuacji zdarza się, że wartość szkody oszacowana przez rzeczoznawcę ubezpieczyciela jest o kilka tysięcy niższa od wyceny dokonanej przez niezależnego fachowca. Zlecając wykonanie opinii technicznej osobie, która nie działa na zlecenie firmy ubezpieczeniowej, można uniknąć nerwów i uzyskać odszkodowanie adekwatne do poniesionej straty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

14 + dziewiętnaście =