Przenośniki łańcuchowe – budowa i jakie spełnia funkcje

Przenośniki łańcuchowe to proste, wytrzymałe i wydajne formy transportu przemysłowego. Składają się z ogniw połączonych sworzniem na jednym końcu i rolką na drugim, z centralną szyną prowadzącą. Ogniwa łańcucha są zazwyczaj wykonane z metalu, ale mogą być również wykonane z tworzywa sztucznego lub gumy.

Istnieją dwa różne rodzaje systemów przenośników łańcuchowych: grawitacyjne i napędzane. Najczęstszym typem jest system zasilany grawitacyjnie, który wykorzystuje grawitację do przemieszczania materiałów przez niego. Napędzane systemy przenośników wymagają pewnego rodzaju urządzenia silnikowego do przemieszczania materiału przez nie.

Przenośniki grawitacyjne

Przenośniki grawitacyjne polegają na samej grawitacji do przemieszczania przez nie materiałów. Materiał jest zrzucany na pochylnię na jednym końcu przenośnika i przemieszcza się w dół po rolkach, aż osiągnie dno, gdzie spada do innego obszaru składowania lub jest podawany na inny przenośnik do dalszego przetwarzania. Są one często nazywane przenośnikami „taśmowymi”, ponieważ kształtem i działaniem przypominają taśmy.

Przenośniki napędzane

Przenośniki napędzane wykorzystują silniki lub inne urządzenia mechaniczne do napędzania ich ruchu, zamiast polegać wyłącznie na grawitacji. Oznacza to, że są one w stanie poruszać się znacznie szybciej niż ich nienapędzane odpowiedniki, ale wymagają również więcej konserwacji i kosztów energii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

siedem − pięć =