Konserwacja motoru na zimę

Zima to bardzo szczególny czas dla każdego posiadacza motoru. Wynika to z faktu, że niska temperatura, niekorzystna aura i błoto pośniegowe to czynniki utrudniające, a często uniemożliwiające poruszanie się po drodze na dwóch kółkach. Z tego względu większość motocyklistów decyduje się na przechowanie maszyny w jakimś suchym miejscu, odpowiednio ją przy tym konserwując. Z pewnością warto już jesienią wybrać się do sklepu z częściami motocyklowymi po wszelkie niezbędne elementy. 

Nie zapomnijmy o dokładnym wyczyszczeniu maszyny

W okresie zimowym motor powinien znajdować się w miejscu zadaszonym, w którym panuje dodatnia temperatura. Wymagane czynności podstawowe w zakresie konserwacji to odłączenie akumulatora, a także odpalanie pojazdu i przetaczanie go co najmniej raz na kilka tygodni. Oprócz tego należy bardzo dokładnie umyć sprzęt, usuwając z niego brud w postaci błota, smaru czy fragmentów asfaltu. Czyszczeniu podlegają też łańcuch, dźwignie i różnorodne elementy ruchome. W trakcie mycia zaleca się korzystanie z dedykowanych preparatów o działaniu zabezpieczającym przed korozją.

Kolejne niezbędne czynności to: nasmarowanie łańcucha, cięgien (np. linki gazu, sprężyny nóżek itp.) oraz łożysk, zatankowanie baku do pełna, uzupełnienie płynów eksploatacyjnych (a najlepiej wymiana na nowe), zweryfikowanie akumulatora pod kątem sprawności i dopompowanie opon, a w razie konieczności wymiana ogumienia. Jeśli chodzi o ten ostatni element, to dobrej jakości dętki kupimy w tym sklepie internetowym: https://www.czesci-moto.pl/k108,dla-motocykla-ogumienie-detki.html. Na koniec należy jeszcze ustawić maszynę na stojakach motocyklowych (co pozwoli odciążyć zawieszenie) i szczelnie zasłonić wylot rury wydechowej, a jej wnętrze zabezpieczyć preparatem antykorozyjnym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 × trzy =