Formy wtryskowe – jakie mają plusy?

Motoryzacja i technologia
osrodek-wiedzy
Formy wtryskowe – jakie mają plusy?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Formowanie wtryskowe to proces produkcyjny, który polega na wtryskiwaniu roztopionego tworzywa sztucznego do formy. Najczęstszym rodzajem formowania wtryskowego jest formowanie na zimno, w którym tworzywo sztuczne stygnie po wstrzyknięciu do formy.

Formy wtryskowe wykonane są z metalu i składają się z co najmniej dwóch części: oprzyrządowania i systemu wlewowego. System wlewowy zawiera kanały, które umożliwiają przepływ roztopionego tworzywa sztucznego do każdej wnęki formy. Kiedy tworzywo sztuczne jest pod ciśnieniem, przepływa przez te kanały i wypełnia każde zagłębienie płynnym tworzywem. Po ochłodzeniu i zestaleniu się tworzywa można wyjąć gotowy produkt z formy.

Formowanie wtryskowe to skuteczny sposób na wyprodukowanie dużej liczby identycznych produktów jednocześnie. Ma również kilka zalet w porównaniu z innymi metodami produkcji:

Niski koszt na część 

Oprzyrządowanie wymagane do wykonania formy wtryskowej jest stosunkowo niedrogie w porównaniu z innymi formami produkcji, takimi jak obróbka skrawaniem czy odlewanie. Możliwe jest również jednoczesne wytwarzanie wielu części w jednej formie, co jeszcze bardziej obniża koszty.

Wysoka dokładność 

Dokładność części formowanej wtryskowo zależy od kilku czynników, w tym konstrukcji formy, właściwości materiału i jego temperatury, gdy wychodzi z formy. Możliwe jest jednak produkowanie części o tolerancji tak niskiej jak +/- 0,05 mm. Jest to znacznie lepsze niż obróbka mechaniczna lub odlewanie, które mają znacznie wyższe tolerancje w zakresie +/- 2-3 mm.

Regeneracja form wtryskowych jest świetnym rozwiązaniem, jeśli te, z których korzystasz są już zużyte.

 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak się powinny ubierać osoby, które lubią aktywnie spędzać czas zimą?
Jak się powinny ubierać osoby, które lubią aktywnie spędzać czas zimą?
Dla osób lubiących spędzać aktywnie czas zimą, jednym z najważniejszych elementów ubioru są ciepłe buty, bo jak ciepło od nóg […]
Polecamy