Formy wtryskowe – jakie mają plusy?

Motoryzacja i technologia
osrodek-wiedzy
Formy wtryskowe – jakie mają plusy?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Formowanie wtryskowe to proces produkcyjny, który polega na wtryskiwaniu roztopionego tworzywa sztucznego do formy. Najczęstszym rodzajem formowania wtryskowego jest formowanie na zimno, w którym tworzywo sztuczne stygnie po wstrzyknięciu do formy.

Formy wtryskowe wykonane są z metalu i składają się z co najmniej dwóch części: oprzyrządowania i systemu wlewowego. System wlewowy zawiera kanały, które umożliwiają przepływ roztopionego tworzywa sztucznego do każdej wnęki formy. Kiedy tworzywo sztuczne jest pod ciśnieniem, przepływa przez te kanały i wypełnia każde zagłębienie płynnym tworzywem. Po ochłodzeniu i zestaleniu się tworzywa można wyjąć gotowy produkt z formy.

Formowanie wtryskowe to skuteczny sposób na wyprodukowanie dużej liczby identycznych produktów jednocześnie. Ma również kilka zalet w porównaniu z innymi metodami produkcji:

Niski koszt na część 

Oprzyrządowanie wymagane do wykonania formy wtryskowej jest stosunkowo niedrogie w porównaniu z innymi formami produkcji, takimi jak obróbka skrawaniem czy odlewanie. Możliwe jest również jednoczesne wytwarzanie wielu części w jednej formie, co jeszcze bardziej obniża koszty.

Wysoka dokładność 

Dokładność części formowanej wtryskowo zależy od kilku czynników, w tym konstrukcji formy, właściwości materiału i jego temperatury, gdy wychodzi z formy. Możliwe jest jednak produkowanie części o tolerancji tak niskiej jak +/- 0,05 mm. Jest to znacznie lepsze niż obróbka mechaniczna lub odlewanie, które mają znacznie wyższe tolerancje w zakresie +/- 2-3 mm.

Regeneracja form wtryskowych jest świetnym rozwiązaniem, jeśli te, z których korzystasz są już zużyte.

 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Drewniana, kamienna, metalowa – jaką urnę wybrać?
Drewniana, kamienna, metalowa – jaką urnę wybrać?
Kremacja coraz częściej zastępuje pochówek tradycyjny. W przypadku tej formy żegnania zmarłych należy zdecydować się na zakup odpowiedniej urny. Na […]
Polecamy