W jaki sposób powstają pudła kartonowe?

Motoryzacja i technologia
osrodek-wiedzy
W jaki sposób powstają pudła kartonowe?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Pośród opakowań powszechnie wykorzystywanych na szerokim rynku z pewnością każdy wymieniły pudła kartonowe, spotykane właściwie wszędzie. Dzięki nim przesyłanie produktów, ich zabezpieczanie oraz przechowywanie są dużo prostsze i zdecydowanie niej wymagające. Pudła z kartonu są łatwe w użytkowaniu i w żaden sposób nie są szkodliwe. Być może to właśnie te cechy sprawiły, że odniosły one tak duży sukces. Pomimo tego, że właściwie każdy miał w życiu styczność z tego typu opakowaniami, to tak naprawdę mało kto zdaje sobie sprawę z tego jak one powstają. Dlatego warto przybliżyć ten temat i dowiedzieć się jak odbywa się profesjonalna produkcja pudeł kartonowych.

Produkcja pudeł z kartonu krok po kroku

W pierwszej kolejności powstaje odpowiedni projekt pudła, który nie jest zbyt skomplikowany i z reguły skupia się jedynie na osiągnięciu oczekiwanego rozmiaru. Później dokonuje się wyboru materiału do produkcji, który co ciekawe może być różny i posiadać inną charakterystykę. Opcje są dwie, a należą do nich tektura lita oraz falista. Pierwsza powstaje z masy celulozowej podobnie jak papier i jest nieco grubsza oraz sztywniejsza. Tektura falista składa się z warstw połączonych ze sobą i w zależności od potrzeby może mieć różną grubość. Najcieńsza jest wersja dwuwarstwowa, ale chcąc zapewnić większą wytrzymałość bardzo często tworzy się ich więcej. Po wybraniu materiału przystępuje się do wycinania odpowiednich wzorów w arkuszach tektury, w czym pomagają specjalne wykrojniki. Później w miejscach planowanych zagięć otrzymany kształt zostaje bigowany, czyli umiejętnie wgniatany, po to aby łatwiej było go złożyć. Jeżeli zadanie to jest utrudnione, czasem może okazać się konieczne również nacinanie. Na końcowym etapie produkcja kartonów i opakowań przewiduje po prostu ich złożenie, czego finałem jest sklejenie lub zszycie pudła.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Dlaczego warto kontrolować czas pracy wszystkich zatrudnionych osób?
Dlaczego warto kontrolować czas pracy wszystkich zatrudnionych osób?
Prawidłowe rozliczanie oraz ewidencjonowanie czasu pracy jest obowiązkiem każdego pracodawcy. Coraz częściej stosuje się jednak elektroniczne kontrole wejść oraz wyjść […]
Polecamy