Na jakie kwestie zwrócić uwagę przy wyborze działki budowlanej?

Własny dom jednorodzinny to marzenie bardzo wielu mieszkańców naszego kraju. Taki obiekt gwarantuje bowiem optymalny komfort życia i prywatności, a także stanowi wspaniałe miejsce do bezpiecznego wychowywania dzieci. Przed przystąpieniem do robót trzeba jednak zawsze dokonać wyboru odpowiedniej działki – koniecznie z uwzględnieniem kilku niezwykle istotnych czynników. Jeśli interesują nas atrakcyjne działki budowlane Leszno to miasto, gdzie funkcjonuje profesjonalne biuro nieruchomości posiadające je w szerokiej ofercie. 

Nawet drobny szczegół może mieć znaczenie

Wybierając działkę pod budowę domu, warto w pierwszej kolejności zajrzeć do jej księgi wieczystej w celu zweryfikowania powierzchni, nazwiska właściciela i stanu prawnego, a dokładniej zapisów dotyczących ewentualnych obciążeń i służebności. Kolejny krok polega na zainteresowaniu się ukształtowaniem terenu, który powinien być stosunkowo płaski. W przeciwnym razie wyraźnie wzrosną koszty postawienia budynku – np. wskutek konieczności wyrównania gruntu czy wykonania skomplikowanego fundamentu schodkowego. Oczywiście ważny jest również kształt działki. Najlepiej postawić na kwadratowy bądź prostokątny, gdyż w praktyce okaże się łatwiejszy do zagospodarowania aniżeli taki o nieregularnym charakterze. Oto pozostałe elementy, na jakie należy zwrócić uwagę:

– droga dojazdowa – umożliwiająca szybkie przedostanie się do szkoły i pracy oraz bezproblemowe doprowadzenie mediów (pożądana szerokość to 5 m),

– poziom wód gruntowych – im wyższy, tym trudniejsza budowa obiektu, 

– najbliższa okolica – brak uciążliwych zakładów przemysłowych, przyjaźni sąsiedzi, bliska odległość do sklepów itp.

– uzbrojenie – gotowe przyłącza do wszelkich niezbędnych instalacji (energetycznej, gazowej, kanalizacyjnej, telekomunikacyjnej).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dziewiętnaście − osiemnaście =