Jak zwiększyć przestrzeń w małym salonie?

Wedle statystyk, najczęściej wybierane przez Polaków mieszkania oscylują wokół 65-80 metrów kwadratowych i mają średnio 3 pokoje. Ten metraż przy takiej liczbie pomieszczeń skutkuje tym, że są one relatywnie małe, stąd warto poświęcić czas na ich odpowiednią aranżację. Jednym z najważniejszych pomieszczeń w każdym domu jest salon. To miejsce, w którym odpoczywamy, bawimy się z dziećmi, jemy posiłki czy przyjmujemy znajomych. Na co warto zwrócić uwagę, projektując wnętrze małego salonu?

Neutralne kolory

Kluczem optycznego powiększenia przestrzeni jest stawianie na naturalne, neutralne i jasne kolory oraz zastosowanie luster. Warto poruszać się w gamie kolorystycznej oscylującej wokół bieli, szarości i beżu, a mocne akcenty kolorystyczne przeznaczyć na dodatki. Na ścianach pomalowanych w jasnej szarości bardzo dobrze będą się prezentowały meble w kolorze białym tego typu https://www.domtech24.com/pokoj-dzienny/mebloscianki/nowoczesne/biale, które w przeciwieństwie do ciemnych brązów i czarności nie będą przytłaczać, a nadadzą pomieszczeniu lekkości. Idealnym rozwiązaniem będzie także zamontowanie na ścianie lustra w gustownej ramie, które sprawi, że pokój optycznie zwiększy swój metraż.

Funkcjonalność

Salon, jak wspomniano wyżej spełnia szereg funkcji na co dzień.Jest to także pomieszczenie reprezentacyjne, bo to w nim najczęściej przyjmujemy gości. Niestety nie zawsze mamy miejsce na postawienie stołu i krzeseł dlatego idealnym rozwiązaniem będą ławy pokojowe. W normalnych okolicznościach mogą zastąpić stolik kawowy, a w razie potrzeby będą pełnić rolę stołu. Ich zaletą jest możliwość rozkładania, przez co sprawdzą się w małych pomieszczeniach. Równie ważnym wyposażeniem salonu jest kanapa. Ta również powinna mieć neutralny kolor (choć warto brać pod uwagę fakt, że białe i jasne kanapy nie sprawdzą się w domu w którym są małe dzieci i zwierzęta) i dobrze jeżeli będzie miała funkcję spania, dzięki czemu zyskamy dodatkowe łóżko dla gości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

osiemnaście + 17 =