Sprzęt dla grafika – co jest potrzebne?

Motoryzacja i technologia
osrodek-wiedzy
Sprzęt dla grafika – co jest potrzebne?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Każdy zawodowy grafik czy designer powinien w swojej pracy wykorzystywać nowoczesne sprzęty oraz programy do obrabiania grafiki, dzięki którym będzie w stanie stworzyć interesujące projekty. Warto podkreślić, że na szczęście wraz z rozwojem technologii powstaje coraz więcej narzędzi ułatwiających takiej osobie wykonywanie obowiązków. Podstawą są wydajne komputery i tablety do rysowania, choć to oczywiście nie jedyne użyteczne sprzęty.
Bez nowych technologii ani rusz

Większość profesjonalnych grafików oprócz tradycyjnych komputerów stacjonarnych wykorzystuje w swojej codziennej pracy również przenośne laptopy, które pozwalają na dużą mobilność (możliwość swobodnego przemieszczania się i pracy zarówno w budynkach, jak i na zewnątrz). Jeśli chodzi o pożądane parametry notebooka, to koniecznie musi on być wyposażony w dobrej jakości ekran o przekątnej co najmniej 15,6 cala (z matową matrycą IPS, która lepiej odzwierciedla kolory niż model TN i charakteryzuje się doskonałym kontrastem oraz jasnością), mocny procesor (najlepiej czterordzieniowy Intel Core i5 lub i7 ósmej generacji), dedykowaną kartę graficzną (większość specjalistów wybiera układy marki NVIDIA), a także pamięć RAM o pojemności przynajmniej 16 GB (z możliwością poszerzenia do 32, a nawet 64 GB).

Dodatkowo każdy profesjonalista powinien posiadać kilka szybkich zewnętrznych dysków komputerowych (SSD) do przechowywania wszelkich plików i projektów. Można je zamówić np. na https://www.creativetools.pl/post-it/macierze-dyski.html.

Kolejnym sprzętem niezbędnym takiej osobie do pracy jest tablet graficzny, czyli urządzenie umożliwiające przede wszystkim rysowanie własnych kompozycji. Przydaje się ono również jako użyteczny dodatek do wielu prac w zaawansowanych programach graficznych, gdyż z jego pomocą o wiele łatwiej jest dokonywać różnych retuszy i używać takich narzędzi, jak choćby ołówek czy pędzelek. Tego typu sprzęt pozwala zatem znacznie szybciej pracować – wynika to z braku konieczności stosowania myszki.

Zamiast niej wykorzystuje się specjalny rysik, którym wystarczy rysować po powierzchni ekranu. Dużo prostszym urządzeniem jest tzw. Surface Pan, czyli uniwersalne pióro przeznaczone do pisania oraz rysowania po wszystkich możliwych ekranach dotykowych. Każdemu grafikowi przyda się też zwykły notes i przybory w postaci ołówka, długopisu lub cienkopisu (do szkicowania i ćwiczenia rysunku).

Zaawansowane oprogramowanie to konieczność

Żadnych projektów graficznych nie da się przygotować bez właściwych programów – i to niezależnie, czy obrabiamy zdjęcia wyłącznie na własny użytek, czy też robimy to profesjonalnie (grafika pastorowa, wektorowa itp.). Podstawą jest Adobe Photoshop, zawierający wiele narzędzi, które pozwalają pracować nad różnorodnymi rodzajami grafiki. Specjaliści korzystają również niekiedy z programów darmowych (zwłaszcza początkujący), takich jak choćby Gimp, Photo Designer, Scribus czy IcoFX.

Ponadto, wykorzystują następujące narzędzia:
– przeglądarki dokumentów, dzięki którym można szybko znaleźć na dysku wszelkie materiały, czyli zdjęcia, dokumenty i pliki (popularny jest np. Finder)
– programy do zarządzania pracą, pozwalające układać listę niezbędnych rzeczy do zrobienia (np. Wunderlist)
– programy do szybkiego przesyłania plików na serwer (m.in. Filezilla)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Możesz zrobić to sam, jednak audyt SEO strony internetowej jest bezpłatny. Nie łatwiej byłoby z agencjami?
Możesz zrobić to sam, jednak audyt SEO strony internetowej jest bezpłatny. Nie łatwiej byłoby z agencjami?
Obecnie w kręgach marketingowców powszechnie uważa się, że samo stworzenie witryny internetowej, to dopiero pierwszy krok do rozpoczęcia promowania w […]
Polecamy