Najnowsza technologia w wyposażeniu firm

Nowe technologie są wykorzystywane w wielu branżach i powoli stają się codziennością. Komunikacja miejska wyposażona jest w ekrany dotykowe, oraz wyświetlacze, które na podstawie odczytu z GPS pokazują pozycję pojazdu na mapie. Restauracje typu fast food, kawiarnie a nawet pizzerie, oferują możliwość złożenia i opłacenia zamówienia bez żadnej interakcji z drugim człowiekiem, przy użyciu ekranów dotykowych lub dedykowanych aplikacji mobilnych.

Warto iść w kierunku trendów technologicznych, ponieważ nie tylko pozwalają one na optymalizację czasu pracy oraz jej kosztów, ale również odpowiednio wykorzystane zwiększają efektywność, oraz poprawiają wizerunek firmy.

Optymalizacja miejsca pracy

Absolutnym hitem są ekrany wielkoformatowe. Umożliwiają one sprawniejsze prezentowanie, ale również dają możliwość optymalizacji współpracy. Docenią to w dużym stopniu osoby z branż kreatywnych, oraz tych, które wymagają zgrania i ścisłej współpracy. Ekrany wielkoformatowe reagują na działania użytkownika poprzez dotyk. Oferują wykrywanie dotyku wielu użytkowników jednocześnie.

Dodatkowo, dzięki specjalnym stylusom, możemy szybko zmieniać na przykład podgląd, zaznaczać pewne rzeczy chwilowo, zmieniać siłę nacisku. Takie funkcje wpływają między innymi na lepszą pracę na wykresach. Większość producentów oferuje również dedykowane aplikacje na telefony, dzięki czemu można uczestniczyć w pracy na danym ekranie bez podchodzenia do niego.

Podobną technologią, lecz zastosowaną horyzontalnie, są stoły dotykowe. Kiedyś widywano je tylko w futurystycznych filmach. Dziś technologia ta widoczna jest nawet w galeriach handlowych. Warto jednak pamiętać, że stoły takie do zastosowań firmowych oferują lepszej jakości ekrany oraz większą precyzję. Z powodzeniem używana jest do wspólnej pracy przy mind mappingu, pomagając managerom efektywnie wykorzystywać zasoby.

Można również często spotkać ją w branżach, gdzie dużo operuje się na wirtualnych makietach 3D. Nie ważne, czy prezentujemy projekt ogrodu, fabryki, układu chłodzenia czy zupełnie abstrakcyjnej wizji koncepcyjnej. Umieszczenie makiety w jej naturalnym położeniu sprawia, że dużo łatwiej jest zauważyć pewne niezgodności. Co ciekawe, technologia ta jest w pełni wodoodporna. Dzięki czemu, można ona w pewnych momentach zupełnie zastąpić standardowy stół.

Zachodnie korporacje wprowadzają również w swoich firmach oświetlenie adaptacyjne. Zależnie od konfiguracji światło w pomieszczeniu dostosowuje się do sytuacji, dnia czy pogody. Jeżeli na zewnątrz mamy brzydką pogodę, jest zimno i szaro, to nastrój pracowników można poprawić, stosując stonowane, lecz ciepłe światło. Wczesnym rankiem, szczególnie w poniedziałek, można podnieść zaangażowanie oraz koncentrację, stosując odpowiedni balans kolorów zielonego i żółtego.

Szczególnie dobrze sprawdza się to w ciasnych pokojach, gdzie nie można w żaden sposób podnieść komfortu pracy odpowiednim wystrojem czy kwiatami. Oświetlenie adaptacyjne, nie może jednak być alternatywą dla światła dziennego. O ile faktycznie może ono podnieść komfort i wydajność pracowników, którzy działają na drugiej zmianie, o tyle należy jednak zachować balans między światłem słonecznym a sztucznym. Co ciekawe, technologia ta jest stosunkowo tania, gdyż opiera się o taśmy LED oraz mikrokomputery.

Firmy zaczynają również dbać o komfort akustyczny pracowników. Jeżeli na przykład biuro znajduje się przy lotnisku, ruchliwej drodze czy też sama charakterystyka przedsiębiorstwa sprawia, że bywa w nim głośno, to warto zaopatrzyć pracowników w słuchawki z tłumieniem szumów. Aktywne tłumienie polega na nasłuchiwaniu oraz puszczaniu odpowiedniego dźwięku, który sprawi, że szum z zewnątrz będzie dla nas niesłyszalny.

Tłumienie pasywne, polega na zastosowaniu w słuchawkach materiałów, które będą blokować docieranie dźwięków do uszu pracownika. Pomaga to na zachowanie koncentracji, a badania potwierdzają, że osoby odcięte od szumu rzadziej cierpią na bóle głowy, oraz są mniej podatne na chroniczne przemęczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

szesnaście − trzynaście =