Chyba każdy z nas się spotkał z tym doktorem. Przychodzimy na wizytę, przeprowadzane są kontrolne badania i wnet wiemy, czy możemy ruszać do pracy. Lekarz medycyny pracy, dlaczego pracy? Jakie są jego obowiązki?
Nie tylko diagnozy
Lekarze medycyny pracy to medycy, którzy specjalizują się w podstawowym zakresie opieki zdrowotnej, jednak mogą to być również certyfikowani specjaliści – http://diagnozis.opole.pl/lekarz-medycyny-pracy/ innych dziedzin.
Lekarze medycyny pracy mogą pracować dla pracodawców lub firm ubezpieczeniowych, mogą też prowadzić własną działalność gospodarczą. Często służą jako łącznik między lekarzami a pracownikami, pomagając obu stronom zrozumieć kwestie medyczne związane z interesami drugiej strony.
Do obowiązków lekarza medycyny pracy należy:
- Określanie, którzy pracownicy są narażeni na rozwój pewnych schorzeń (takich jak zespół cieśni nadgarstka) ze względu na wykonywaną pracę;
- Zalecanie pracodawcom sposobów na zmniejszenie ryzyka narażenia pracowników na działanie niebezpiecznych substancji chemicznych lub innych zagrożeń w miejscu pracy;
- Dostarczanie informacji o tym, jak rozpoznać objawy choroby, zanim staną się one powodem niepełnosprawności.
Kluczowa opinia
Oprócz leczenia pacjentów na miejscu, lekarze medycyny pracy oceniają również wnioski o odszkodowanie składane przez poszkodowanych pracowników. Dostarczają oni opinii na temat tego, czy choroba lub obrażenia były związane z pracą, czy też nie miały charakteru zawodowego, tak aby odpowiednie odszkodowanie mogło być wypłacone przez firmy ubezpieczeniowe lub instytucje rządowe, takie jak wydziały odszkodowań pracowniczych.