Transport krajowy kontra międzynarodowy

Nie ma konkretnych danych mówiących o tym ilu aktywnych zawodowo kierowców pracuje w naszym kraju. Na podstawie danych z ośrodków przeprowadzających szkolenia okresowe oraz testy psychologiczne, liczbę tę można określić na około 600-650 tysięcy. Zdaniem ekspertów na rynku wciąż brakuje ponad 100 tysięcy osób, a duża liczba pracujących kierowców myśli intensywnie o zmianie branży. Osoby chcące zostać kierowcą nie będą więc miały problemu ze znalezieniem pracy. Należy jednak wiedzieć o plusach i minusach tego zawodu, a także zdecydować, czy interesują nas wyjazdy zagraniczne czy jedynie krajowe.

Zarobki

Zarobki kierowcy uzależnione są głównie od tego, czy działa on w transporcie krajowym czy międzynarodowym. Ci drudzy mogą liczyć na więcej nawet przy tej samej podstawie pensji. Jest to uzależnione od różnego rodzaju dodatków związanych z noclegiem, czy dietą za delegację.

Rodzina

Trzeba jednak pamiętać, że wyjazdy zagraniczne wiążą się z długą nieobecnością w domu. Ma to znaczenie głównie dla osób posiadających rodziny. W zależności od pracodawcy rozłąka może trwać od około 5 dni to nawet 4 tygodni. Transport krajowy zdecydowanie różni się jeśli chodzi o czas pracy. Kierowcy rzadko wyjeżdżają na dłużej niż dwa dni, a często, w przypadku stałych tras, nocują w domu codziennie, pracując w stałych godzinach tak samo jak w przypadku pracy stacjonarnej.

Podróże i języki

Osoby z żyłką podróżniczą mogą czerpać satysfakcję z jazdy po obcych krajach. Mało który zawód daje możliwość takich podróży, nawet jeśli czas, który można przeznaczyć na zwiedzanie nie jest zbyt długi.

Przechodząc do obowiązków – od kierowcy międzynarodowego wymaga się pewnej bardzo podstawowej znajomości języka obcego, choć nie jest to warunek konieczny. Nawet jeśli pracodawca tego nie egzekwuje, warto poświęcić trochę czasu, żeby swobodnie porozumieć się na stacji benzynowej czy podczas kontroli. Osobom nie lubiącym uczyć się nowych rzeczy, może to sprawić pewną trudność.

Jak widać transport międzynarodowy znacznie różni się od krajowego. Jednak to kwestia indywidualna każdej osoby, który z nich jest lepszym wyborem na pracę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

19 − 17 =