Awaria skrzyni biegów – jak ją naprawić?

Skrzynie biegów w samochodach osobowych ulegają awariom z różnych powodów. Zazwyczaj jest to spowodowane jazdą ze zbyt niskim poziomem oleju. Innym powodem jest rajdowy styl jazdy w samochodzie, który nie jest do tego konstrukcyjnie przygotowany. Gwałtowne zmiany biegów, na granicy zgrzytania trybów, to w osobowym aucie recepta na zniszczenie przekładni. Sprawdzamy, jakie elementy najczęściej ulegają uszkodzeniu, a także jak wygląda naprawa skrzyni.

Przegrzanie łożysk

Jedną ze zdecydowanie najczęstszych rodzajów awarii są te związane z łożyskowaniem. W skrzyni, zarówno manualnej jak i automatycznej, znajduje się ich ogromna ilość. Każde odpowiada za podparcie określonego wałka i najczęściej osadzone jest w głównej obudowie. Smarowanie odbywa się przy pomocy znajdującego się w środku oleju, dlatego też jego zbyt niski poziom powoduje przegrzanie i nierzadko zatarcie łożysk. Wtedy sytuację może uratować tylko ich wymiana na nowe. Na szczęście można kupić je w bardzo wielu miejscach, na przykład na stronie https://b2b.rombor.com.pl/. Naprawę najlepiej zlecić profesjonalnemu mechanikowi, ponieważ skrzynia biegów to dość skomplikowany mechanizm.

Uszkodzenie synchronizatorów

Inna często występująca awaria objawia się silnymi zgrzytami podczas zmiany biegów. Jeżeli sprzęgło działa poprawnie i nasz styl jazdy nie należy do rajdowych, to uszkodzone są prawdopodobnie synchronizatory. Mają one za zadanie wyrównać prędkości obrotowe wałka sprzęgłowego oraz wyjściowego tak, aby możliwe było swobodne załączenie kolejnego przełożenia. Uszkodzenie powstaje poprzez zbyt agresywny styl jazdy, albo – ponownie – zbyt małą ilość oleju. Naprawa polega na wymianie synchronizatorów na nowe, co również powinien zrobić profesjonalny warsztat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 × 5 =