Nagły ból zęba – co robić?

Nagły ból zęba to dolegliwość wyjątkowo nieprzyjemna, uniemożliwiająca skupienie się na realizowaniu jakichkolwiek obowiązków domowych czy zawodowych. Główne jej przyczyny to zapalenie miazgi, recesja dziąseł lub mechaniczna utrata szkliwa. Oczywiście zalecanym rozwiązaniem jest w tej sytuacji jak najszybsze udanie się do gabinetu stomatologicznego. Jeśli np. mieszkamy w Warszawie i interesuje nas dobry dentysta Mokotów to dzielnica, w której kilku takich specjalistów przyjmie nas niezależnie od pory dnia.

Środki farmakologiczne nie działają w nieskończoność

W przypadku pojawienia się nagłego i ostrego bólu zęba w ciągu dnia, nie powinniśmy mieć większych problemów z natychmiastowych skorzystaniem z pomocy doświadczonego stomatologa (bez kolejki). Z pewnością ustali on konkretną przyczynę i wdroży stosowne leczenie. Niestety w nocy większość dentystów nie pracuje, dlatego konieczne jest wówczas zastosowanie metod, które pozwolą zminimalizować ból do takiego stopnia, aby chory był w stanie wytrzymać z nim do rana. Godne polecenia są przede wszystkim preparaty farmakologiczne dostępne w aptece bez recepty, takie jak choćby ibuprofen czy paracetamol. Przyniosą one spodziewaną ulgę, choć nie wyeliminują bólu całkowicie. Pamiętajmy, że jest to rozwiązanie wyłącznie tymczasowe.

Jeszcze innym skutecznym sposobem na uśmierzenie omawianej dolegliwości jest przyłożenie w miejsce obrzęku zwykłego wacika kosmetycznego nasączonego w olejku goździkowym, ewentualnie wykonanie płukanki jamy ustnej płynem przyrządzonym z szałwii bądź rumianku. Pozostałe wskazane metody to m.in. zimny okład z lodu oraz posmarowanie zęba olejkiem kamforowym lub jodłowym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

piętnaście − dziesięć =