Jak działają zawory pierwszeństwa – kiedy należy z nich korzystać?

Motoryzacja i technologia
osrodek-wiedzy
Jak działają zawory pierwszeństwa – kiedy należy z nich korzystać?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Każda instalacja wodna składa się z różnego rodzaju zaworów. Niektóre z nich pełnią bardzo istotne funkcje. Jednymi z najważniejszych elementów są zawory pierwszeństwa, które posiadają np. instalacje przeciwpożarowe, a ich głównym zadaniem jest zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w przypadku, gdyby konieczne było przeprowadzenie akcji gaśniczej. 

Znaczenie zaworów pierwszeństwa

Zawory pierwszeństwa zawsze wykonywane są z najtrwalszych materiałów, dzięki czemu ryzyko, że ulegną one awarii jest praktycznie zerowe. Służą one do regulacji oraz podtrzymywania ciśnienia wody. Pełni także jednoczesną funkcję regulatora oraz ogranicznika ciśnienia. Montuje się je w instalacjach socjalno-bytowych, a w momencie spadku ciśnienia w instalacji przeciwpożarowej odcina on dopływ wody, dzięki czemu podczas gaszenia ewentualnego pożaru strażacy mają do dyspozycji odpowiednią ilość wody pod właściwym ciśnieniem. Jest to bardzo ważne, ponieważ ma to ogromny wpływ na przebieg akcji i zmniejszenie szkód wyrządzonych przez pożar. Wspomniany zawór pierwszeństwa cena którego zależy przede wszystkim od materiału, z którego został wykonany, chroni także współpracujące z nimi systemy przed powstaniem zbyt dużego ciśnienia, które mogłoby doprowadzić nie tylko do ich uszkodzenia, ale także groźnej eksplozji. Można określić, że są one inteligentnymi urządzeniami mającymi na celu kontrolować oraz dystrybuować wodę w sytuacjach kryzysowych. Stosuje się je przede wszystkim w systemach automatyki i hydrauliki budynków, w rolnictwie oraz przemyśle, czyli w miejscach, w których stan wody musi być rzetelnie kontrolowany.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Co sprawdzić, gdy z rury wydechowej wylatuje czarny dym?
Co sprawdzić, gdy z rury wydechowej wylatuje czarny dym?
Wydobywanie się z rury wydechowej podejrzanie ciemnego lub wręcz czarnego dymu jest zdecydowanym sygnałem, który świadczy o tym, że w […]
Polecamy