Doniczki do ogrodu

Wiele osób posiada ogród wokół domu i stara się go urządzić z klasą, wykorzystując w tym celu nie tylko różnorodne rośliny, ale również produkty w postaci drewnianych balustrad, palików czy donic. Zwłaszcza wybór tych ostatnich ozdób stanowi dla wielu nie lada wyzwanie, ponieważ oferta rynkowa tego typu produktów jest ogromna – występują w różnych kształtach, rozmiarach i kolorach.

Na jaką donicę się zdecydować?

Wybór odpowiedniej donicy ma duże znaczenie nie tylko ze względów wizualnych, ale również dlatego, że powinna ona zostać dopasowana do konkretnej rośliny – ma bowiem wpływ na jej wzrost. Znaczenie ma zatem użyty do produkcji materiał, wielkość i kształt. Na rynku dostępne są doniczki wysokie i niskie z:

– tworzywa sztucznego (charakteryzują się atrakcyjną ceną i łatwością konserwacji, występują w wielu kolorach i kształtach)
– technorattanu (materiał imitujący naturalny rattan, odporny na czynniki atmosferyczne i promieniowanie UV, zapewniający nowoczesny wygląd)
– gliny (są najlepsze dla roślin, ponieważ przepuszczają powietrze do korzeni; ciężkie i łatwe do stłuczenia)
– drewna (stylowe i ekologiczne, nadają otoczeniu naturalny wygląd, ale wymagają stałej konserwacji)
– ze szkła (matowe albo przezroczyste, nadające się do nowoczesnych wnętrz i ogrodów)
– metalu (dokładnie z aluminium lub ocynkowanej stali, mają niewielkie rozmiary i dobrze komponują się z ziołami).

Nie mniejsze znaczenie niż materiał ma kształt donicy. Te wąskie pozwalają oszczędzić sporo miejsca i nadają się do sadzenia palm czy iglaków. Z kolei niskie i kwadratowe doniczki (np. tego rodzaju https://ogrodidom24.pl/duze-donice/duze-donice-kwadratowe) wykorzystuje się głównie do hodowli roślin balkonowych (kaktusów, sukulentów), natomiast wiszące – do dekoracji altan.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

12 − 9 =