Gluten – czym jest i kto powinien go unikać?

Zdrowe ciało
osrodek-wiedzy
Gluten – czym jest i kto powinien go unikać?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Gluten jest białkiem występującym we wszystkich ziarnach, w tym w pszenicy, życie i jęczmieniu. Zapewnia elastyczność ciasta, pomagając mu rosnąć i utrzymywać kształt.

Komu zaleca się przejście na dietę bezglutenową?

Diety bezglutenowe są często zalecane dla osób z celiakią lub nieceliakalną wrażliwością na gluten. Jednak niektórzy ludzie decydują się na unikanie glutenu z innych powodów, takich jak utrata wagi lub ogólne dobre samopoczucie. Osoby chore na celiakię nie mogą trawić glutenu. Białko to wywołuje reakcję autoimmunologiczną, która uszkadza ich jelito cienkie i uniemożliwia wchłanianie składników odżywczych z pożywienia. W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem jest po prostu catering bezglutenowy, który wyręczy nas z przygotowywania tych posiłków każdego dnia.

Dla kogo są korzystne diety bezglutenowe?

Diety bezglutenowe mogą być korzystne dla osób z celiakią i nieceliakalną wrażliwością na gluten, ponieważ unikają szkodliwego wpływu glutenu na ich organizm. Obejmuje to uszkodzenie wyściółki jelita cienkiego (kosmków), co powoduje złe wchłanianie składników odżywczych i objawy takie jak biegunka, wzdęcia, zmęczenie i osłabienie.

Diety bezglutenowe mogą nie być konieczne dla każdego, kto ma wrażliwość na gluten

W rzeczywistości, niektóre badania wykazały, że wycinanie wszystkich źródeł węglowodanów w diecie może spowodować więcej szkody niż pożytku. Jeśli jednak rozważasz przejście na dietę bezglutenową, porozmawiaj najpierw ze swoim lekarzem rodzinnym lub dietetykiem – mogą oni pomóc ci zdecydować, czy jest to dla ciebie odpowiednie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Modne dodatki dla każdego
Modne dodatki dla każdego
Moda zmienną jest. Nic więc dziwnego, iż z każdym kolejnym sezonem, do konsumentów trafiają nowe i nietypowe modele odzieżowe. Jednocześnie […]
Polecamy