Rodzaje pomp

Na rynku istnieje wiele rodzajów pomp dostosowanych do naszych potrzeb. Do wyboru mamy pompy elektryczne lub spalinowe, pompy mniejsze do zwykłych gospodarstw domowych oraz większe z przeznaczeniem do pracowania na terenie budowy, czy oczyszczalni ścieków. Każda z nich ma swoje plusy i minusy.

Pompy z napędem elektrycznym dzielą się głównie na samozasysające oraz zanurzone. Pompy samozasysające zazwyczaj montowane są wewnątrz budynków i połączone rurami z najbliższą studnią, wchodzą też często w skład zbiorników hydroforowych. Pompy zanurzone natomiast zakładane są pod powierzchnią lustra wody, a ich zadaniem jest napełnianie hydroforu znajdującego się w środku budynku – ich plusem jest wydajniejsza praca oraz bardziej ciche działanie w porównaniu do pomp samozasysających.

Kolejnym rodzajem są pompy odwadniające, których zadaniem jest pozbycie się nadmiaru wody lub jej nieoczekiwane pojawienia się w danym miejscu – na przykład spowodowanego zbyt silnymi opadami deszczu. Radzą sobie z wypompowywaniem wody z zalanych piwnic, czy innych powierzchni, również tych znajdujących się na zewnątrz. Bardziej skomplikowanym przykładem pomp są pompy do gnojowicy – charakteryzują się one większą wydajnością oraz solidnością, gdyż często substancje przez nie przepompowywane zawierają w sobie większe zanieczyszczenia, ich główną zaletą jest utrzymywanie wydajności na tym samym poziomie nawet jeśli gnojowica jest w stanie gęstym oraz ogromna siła ssania i tłoczenia, co jest wręcz niezbędne w tym rodzaju pomp. Do bardziej powszechnych opcji należą również pompy do szamba z rozdrabniaczem lub bez rozdrabniacza czy pompy zanurzeniowe oraz rotacyjne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwanaście + 2 =