Czy warto sprowadzać zabytkowe auta z USA do Polski?

Import klasyków z USA

Klasyczna motoryzacja to specyficzna dziedzina biznesu, zarezerwowana dla pasjonatów tematu. Do finansowego sukcesu potrzeba tu nie tylko żyłki do interesów, ale również znajomości rynku motoryzacji, przepisów celnych i podatkowych oraz podstawowej wiedzy mechanicznej, lub zatrudnienia dobrego mechanika.

Jeśli jednak, klasyczne samochody to nasze hobby, a nie pomysł na biznes, Stany Zjednoczone mogą okazać się kopalnią pięknych, unikalnych egzemplarzy. Bardzo łatwo wyszukać wiele stron, na których będziemy mogli znaleźć interesujące nas pojazdy. Jedną z nich jest m.in. https://www.amer-auto.pl/.

Jakie koszty będą nam towarzyszyć podczas sprowadzania samochodu?
Musimy pamiętać, że decydując się na sprowadzenie samochodu z USA, musimy być gotowi na poniesienie dodatkowych kosztów. W ich skład wchodzi głównie: cło, podatek VAT, akcyza od samochodów poniżej 2 litrów pojemności silnika, oraz akcyza od samochodów powyżej 2 litrów – w zależności od tego, na jaką jednostkę napędową się zdecydujemy.

Do tego dochodzą jeszcze koszty transportu morskiego i tłumaczenie dokumentów, oraz koszty rejestracji w Polsce. Przyjmuje się, że koszt sprowadzenia samochodu ze Stanów zjednoczonych do Polski to około 150% wyjściowej wartości samochodu. Należy wziąć pod uwagę, że samochody w USA są dużo tańsze niż w Europie, szczególnie, gdy wymagają drobnych napraw blacharskich i lakierniczych. W takim wypadku, sprowadzenie klasycznego samochodu z USA do Polski może być bardzo opłacalne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

16 − jeden =