Jak przewozić ponadgabarytowy towar?

Zapewne każdemu z nas choć raz zdarzyło się, że musiał przewieźć ponad gabarytowy ładunek nie mieszczący się w bagażniku samochodu. Takie sytuacje są bowiem codziennością w trakcie przeprowadzek, remontów czy biwaków. Ze względu na to, że przepisy w przypadku transportu nienormatywnych towarów są niezwykle szczegółowe i restrykcyjne, wymogiem jest przede wszystkim zaopatrzenie się w odpowiednią przyczepę, idealnie dostosowaną do auta. Jeśli interesują nas funkcjonalne przyczepki samochodowe lubelskie to województwo, na terenie którego funkcjonuje kilka podmiotów mających je w ofercie. 

Nie zapominajmy o właściwym zabezpieczeniu ładunku

Kupując przyczepę do samochodu przeznaczoną do przewożenia ponadgabarytowych towarów (o dużej masie, długości lub wysokości), trzeba się upewnić, że razem z pojazdem nie będzie ona ważyła więcej niż 3,5 tony. W przeciwnym razie konieczne jest posiadanie nie tylko prawa jazdy kategorii B, ale również E. Jeśli chodzi o samo przygotowanie nietypowego ładunku do transportu, to przede wszystkim pamiętajmy o tym, że nie może on wystawać więcej niż 2 metry poza brzegi naszego samochodu. Z kolei w sytuacji, gdy wystaje np. kilkadziesiąt centymetrów, niezbędnym działaniem jest narysowanie na nim pasów w kolorze biało-czerwonym i umieszczenie na końcu czerwonego światła, co zwiększy widoczność na drodze (zwłaszcza po zmroku lub we mgle). 

Kolejnym istotnym elementem jest równomierne rozłożenie ciężaru na całej konstrukcji i jego ustabilizowanie za pomocą pasów mocujących. Dzięki temu auto będzie się prowadziło bardziej stabilnie, a sam towar zostanie skutecznie zabezpieczony przed przesuwaniem się i wypadnięciem. W przypadku ładunku sypkiego warto dodatkowo zastosować siatkę, ewentualnie plandekę. Jeśli celem naszego zakupu są wytrzymałe i funkcjonalne przyczepki samochodowe Wielkopolska to obszar, na którym działa wiele znanych firm oferujących tego typu konstrukcje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

dwa × cztery =