Jak przewozić ponadgabarytowy towar?

Zapewne każdemu z nas choć raz zdarzyło się, że musiał przewieźć ponad gabarytowy ładunek nie mieszczący się w bagażniku samochodu. Takie sytuacje są bowiem codziennością w trakcie przeprowadzek, remontów czy biwaków. Ze względu na to, że przepisy w przypadku transportu nienormatywnych towarów są niezwykle szczegółowe i restrykcyjne, wymogiem jest przede wszystkim zaopatrzenie się w odpowiednią przyczepę, idealnie dostosowaną do auta. Jeśli interesują nas funkcjonalne przyczepki samochodowe lubelskie to województwo, na terenie którego funkcjonuje kilka podmiotów mających je w ofercie. 

Nie zapominajmy o właściwym zabezpieczeniu ładunku

Kupując przyczepę do samochodu przeznaczoną do przewożenia ponadgabarytowych towarów (o dużej masie, długości lub wysokości), trzeba się upewnić, że razem z pojazdem nie będzie ona ważyła więcej niż 3,5 tony. W przeciwnym razie konieczne jest posiadanie nie tylko prawa jazdy kategorii B, ale również E. Jeśli chodzi o samo przygotowanie nietypowego ładunku do transportu, to przede wszystkim pamiętajmy o tym, że nie może on wystawać więcej niż 2 metry poza brzegi naszego samochodu. Z kolei w sytuacji, gdy wystaje np. kilkadziesiąt centymetrów, niezbędnym działaniem jest narysowanie na nim pasów w kolorze biało-czerwonym i umieszczenie na końcu czerwonego światła, co zwiększy widoczność na drodze (zwłaszcza po zmroku lub we mgle). 

Kolejnym istotnym elementem jest równomierne rozłożenie ciężaru na całej konstrukcji i jego ustabilizowanie za pomocą pasów mocujących. Dzięki temu auto będzie się prowadziło bardziej stabilnie, a sam towar zostanie skutecznie zabezpieczony przed przesuwaniem się i wypadnięciem. W przypadku ładunku sypkiego warto dodatkowo zastosować siatkę, ewentualnie plandekę. Jeśli celem naszego zakupu są wytrzymałe i funkcjonalne przyczepki samochodowe Wielkopolska to obszar, na którym działa wiele znanych firm oferujących tego typu konstrukcje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

6 + 13 =