Najważniejsze witaminy w życiu człowieka

Witaminy pełnią niezwykle istotną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu człowieka. Ich nieprawidłowy poziom może skutkować negatywnymi konsekwencjami, objawiającymi się na różne sposoby (np. pogorszeniem stanu skóry, bólem, pieczeniem lub ogólnym spadkiem samopoczucia). Niektóre z nich organizm potrafi wytwarzać samodzielnie: pod wpływem promieniowania słonecznego (witamina D), dzięki pracy bakterii znajdujących się w przewodzie pokarmowym (witamina K). Ewentualnie niedobory można szybko uzupełnić, dzięki dostępnym na rynku suplementom diety.

Moje abc żywieniowe, czyli o jaki poziom witamin zadbać?

Jedną z kilku najważniejszych jest witamina b, a właściwie witaminy z grupy B (które możesz kupić tutaj: https://swansonshop.pl/pl/p/Witamina-B-50-Complex-100-kaps/511). Organizm nie jest w stanie ich samodzielnie wytworzyć, dlatego tak duże znaczenie przywiązuje się do ich prawidłowego poziomu, dostarczanego z zewnątrz. Decydują o prawidłowym wzroście dzieci oraz równowadze psychicznej. Wykazują działanie antynowotworowe. Znajdują się w większości produktów pochodzących od roślin i zwierząt. Do tej grupy należą: witamina B1, B2, B3, B5, B6, B7, B9, B12.

Bardzo ważna z punktu widzenia organizmu i jego prawidłowego funkcjonowania jest biotyna swanson, należąca do witamin z grupy B. Rozpuszcza się w wodzie i odgrywa szczególną rolę dla jakości i wyglądu włosów, skóry oraz paznokci. Jej niedobór często objawia się poprzez obserwowalne zmiany w tych obszarach. Uczestniczy również w tworzeniu składnika, biorącego aktywny udział w procesie krzepnięcia krwi, a także wpływa na funkcjonowanie tarczycy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

18 + 10 =