Jakie rodzaje kaw występują na rynku i które z nich będą najlepsze?

Styl życia
osrodek-wiedzy
Jakie rodzaje kaw występują na rynku i które z nich będą najlepsze?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Kto z nas nie lubi rozpocząć dnia od filiżanki ulubionej kawy? Zatracić się w jej aromacie, najlepiej czytając dobrą książkę, planując nowy dzień lub po prostu sprawdzając media społecznościowe. Zastanawiamy się, jaki rodzaj kawy będzie idealny pod względem smaku, aromatu, zawartości kofeiny i wcześniej czy później stajemy przed dylematem. Jak wybrać ten właściwy? Oto krótki poradnik.

Jak dzielimy kawę, czyli to co trudne omówione prostymi słowami

Wielu z nas sporo eksperymentuje nim odnajdzie kawę, która najbardziej mu odpowiada. Ile osób, tyle opinii i nie sposób trafić idealnie za pierwszym razem. Dla wszystkich, którzy gubią się nieco w świecie baristów, przygotowaliśmy podstawowe informacje, którymi należy się kierować przy wyborze ulubionego napoju.

Najprościej dzielimy kawę na ziarnistą i mieloną. Oba rodzaje mają zarówno zalety jak i wady, a wybór zależy od indywidualnych preferencji. Kawa mielona jest tańsza oraz szybsza w przygotowaniu, nie dostarcza jednak tak wiele przyjemności z samej ceremonii przygotowania, jak podkreślają najwięksi koneserzy a zarazem zwolennicy kawy ziarnistej. Ta z kolei wymaga czasu i oczywiście młynka do kawy. Musimy jednak pamiętać, że kawa zaparzona ze świeżo zmielonych ziaren uwalnia znacznie więcej cennych wartości odżywczych i jest po prostu smaczniejsza.

Kolejna sprawa nad którą musimy się zastanowić to rodzaj ziaren. Najpopularniejszą i zarazem najlepszą kawą jest Arabica; niezwykle aromatyczna i niemal pozbawiona goryczki. Ma niższą zawartość kofeiny oraz wyższą cenę, głównie ze względu na restrykcyjne warunki uprawy. Jeśli chcemy zaoszczędzić lub zależy nam na większym pobudzeniu, nasz wybór powinien paść na Robustę. Ta kawa również ma swoich zwolenników, choć jest ich zdecydowanie mniej. Do wyboru pozostają już tylko mieszanki obu rodzajów ziaren. Odpowiednie proporcje sprawiają, że możemy dobrać kawę o idealnym dla nas aromacie, zawartości kofeiny, a jednocześnie w dobrej cenie.

Ziarna kawowca, nim trafią do naszego kubka, muszą przejść skomplikowany proces wypalania. Wyróżniamy palenie jasne, średnie i ciemne. Najpopularniejszym sposobem jest palenie średnie, zapewniające równowagę między subtelnym smakiem i wyczuwalną goryczką. Palenie jasne sprawia, że kawa ma dużą zawartość kofeiny oraz łagodny smak. Natomiast zwolennicy goryczki decydują się na kawę poddaną ciemnemu paleniu.

Ostatni z ważnych aspektów, które powinniśmy wziąć pod uwagę przy wyborze kawy jest jej pochodzenie. Najlepszą ofertę znajdziemy na stronie https://mkcafe.pl/kawy/kawy-ziarniste. Do wyboru mamy ziarna pochodzące między innymi z Indii, Gwatemali, Kolumbii czy Brazylii. Region świata to bardzo ważny czynnik wpływający na smak naparu. Przykładowo Kolumbia, wyróżniona przez UNESCO tytułem „światowego dziedzictwa krajobrazu i kultury kawy”, słynie z tradycyjnych metod uprawy, optymalnego nasłonecznienia i żyznej gleby.

Istnieje tak wiele czynników wpływających na smak kawy, że nie sposób wszystkich opisać. Rodzaj ziaren, ich pochodzenie i sposób palenia to tylko niektóre z nich, bo przecież prawdziwa zabawa zaczyna się przy parzeniu. Nie bójmy się eksperymentować, zmieniać, dobierać, próbować co chwilę czegoś nowego. Życie jest tylko jedno, a rodzajów kawy – bardzo dużo, na szczęście.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak regulować dostęp światła w mieszkaniu?
Jak regulować dostęp światła w mieszkaniu?
Efektowne i funkcjonalne osłony okienne Naturalne światło słoneczne pozytywnie wpływa na samopoczucie i zdrowie człowieka, dlatego należy dążyć do tego, […]
Polecamy