Kiedy i jak powstał język rosyjski?

Styl życia
osrodek-wiedzy
Kiedy i jak powstał język rosyjski?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Język rosyjski jest jednym z najpopularniejszych języków na świecie. Jest językiem ojczystym dla ponad 250 milionów ludzi! Co więcej, mówi się w tym języku nie tylko w Rosji, ale też w innych państwach (Kazachstan, Ukraina, Kirgistan, Białoruś, Łotwa i in.) – po rosyjsku można się porozumiewać w aż 16 krajach. Język rosyjski jest popularny nawet w USA, w Kanadzie czy też… w Brazylii! Co więcej – rosyjski jest jednym z sześciu języków urzędowych ONZ.

Początki powstawania języka

Pierwszych śladów języka rosyjskiego można szukać już w starożytności. Pierwsze dialekty pojawiły się w Azji już sześć tysięcy lat temu! Największy wpływ na obecny kształt języka rosyjskiego miał język starocerkiewnosłowiański, który był zapisywany cyrylicą. Upowszechnił się wraz z chrztem Rusi Kijowskiej i rozwojem prawosławia. Ale język rosyjski kształtował się też na bazie różnorodnych powiązań historycznych i kulturowych. To dlatego można w nim zauważyć wpływy języka francuskiego, niemieckiego, angielskiego, polskiego i wielu innych, przede wszystkim z Europy Zachodniej.

Współczesny kształt języka

Język rosyjski jaki znamy dziś ukształtował się w okresie trwania Wielkiego Księstwa Moskiewskiego, które było obecne do końca XVI wieku. W XVII wieku wraz z objęciem tronu przez cara Rosji Piotra I Wielkiego przeprowadzono liczne reformy. Wśród nich nastąpiła reforma dotychczasowego alfabetu czyli cyrylicy. Stworzono jej uproszczoną wersję – grażdankę, czyli pismo świeckie. Grażdanka, błędnie nazywana cyrylicą, jest stosowana do dziś.

Oczywiście język rosyjski, jak wszystkie inne języki świata, cały czas ewaluuje, zmienia się, pojawiają się w nim kolejne zapożyczenia, niektóre słowa odchodzą do lamusa. Dzieje się tak z powodu intensywnego rozwoju wszystkich dziedzin życia i dynamicznej wymiany kulturowej. Proces ten usprawniają współczesne media, w tym internet.

Artykuł napisał tłumacz języka rosyjskiego pracujący w biurze tłumaczeń online.

Potrzebujesz na “już”  tłumaczenie z języka angielskiego na polski ? Zapoznaj się z ofertą biura Turbo Tłumaczenia.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Język hiszpański – dlaczego warto się go uczyć?
Język hiszpański – dlaczego warto się go uczyć?
Język hiszpański jest popularnym językiem na świecie. Mówią nim ludzie w wielu krajach, między innymi w Meksyku, Hiszpanii i Argentynie. […]
Polecamy