Jak zachować wysoki standard higieny w restauracji?

Konieczność zachowania najwyższych standardów higieny to obowiązek każdego właściciela restauracji. Jednak dobór środków czystości oraz ich wdrażanie zazwyczaj  sprawia wiele kłopotów restauratorom, którzy po raz pierwszy otwierają własny lokal gastronomiczny. Przestrzeganie zasad higieny, zwłaszcza w kuchni, jest niezbędne ze względu na to, że jest to miejsce ciągłego kontaktu z żywnością. Jest ona doskonałym miejscem do rozwoju drobnoustrojów, które mogą powodować wiele groźnych dolegliwości i chorób.

Zasady właściwej higieny w restauracji

Główną zasadą utrzymania higieny i czystości w restauracji, a zwłaszcza w kuchni jest częste i dokładne mycie rąk. Pozwoli to uniknąć przenoszenia się wirusów i bakterii, które są główną przyczyną skażenia żywności. Każdy pracownik powinien zostać zapoznany z informacjami, w jaki sposób myć ręce, ponieważ w tej kwestii najważniejsza jest edukacja oraz praktyka. Wszystkie powierzchnie powinny być także regularnie czyszczone oraz dezynfekowane specjalnymi środkami chemicznymi. Pomagają one usunąć zanieczyszczenia oraz drobnoustroje, które mogą być zagrożeniem dla zdrowia gości restauracji.

Konieczne jest także odpowiednie mycie używanych do gotowania garnków, patelni itp., a przede wszystkim naczyń i sztućców, w których serwowane są potrawy. Doskonałym rozwiązaniem są zmywarki kapturowe gastronomiczne umożliwiające mycie wielu kompletów na raz. Spełniają one wszelkie wymogi sanepidu i umożliwiają wyparzanie w temperaturze około 90 stopni Celsjusza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

10 − jeden =