Metoda EMS jest popularna zarówno wśród profesjonalnych sportowców, jak i osób, które trenują głównie dla zachowania kondycji i zdrowia. Jednak jej zastosowanie jest o wiele szersze. Elektrostymulacja mięśni od lat jest wykorzystywana przez fizjoterapeutów w procesie rehabilitacji, szczególnie poważnych urazów mięśniowych. Na czym polega jej działanie terapeutyczne?
Leczenie przy pomocy impulsów elektrycznych polega na pobudzeniu mięśni do intensywniejszej pracy. Dotyczy to również partii położonych głęboko, które trudno jest aktywizować podczas tradycyjnych ćwiczeń. Co ważne, częstotliwość impulsów jest uzależniona od tego, do jakiej partii mięśni są wysyłane, co pozwala na większą skuteczność metody. Jest to terapia szczególnie wskazana, gdy na skutek wypadku lub choroby pacjent jest bardzo osłabiony i nie jest w stanie wkładać odpowiedniego wysiłku w samodzielne ćwiczenia. Schorzenia, jakie można skutecznie leczyć za pomocą treningu EMS to atrofia, czyli zanik mięśni, przewlekłe bóle mięśniowe, dolegliwości ze strony kręgosłupa, kontuzje i urazy, a także bóle mięśni, których źródłem są odleżyny.
Elektrostymulacja jest przede wszystkim bardziej efektywna i wydajna niż klasyczna rehabilitacja. Daje efekty w krótszym czasie, szczególnie u osób unieruchomionych lub częściowo unieruchomionych. Pozwala w szybkim tempie nabrać masy mięśniowej, a także wzmacnia mięśnie wokół kręgosłupa. Wykazuje też działanie przeciwbólowe, ponieważ blokuje impulsy bólowe wysyłane z mięśni do mózgu. Poprawia stopień dotlenienia mięśni i wyraźnie zwiększa ich wytrzymałość. Co ważne, rehabilitacja przy przy pomocy EMS może być wykonywana również na leżąco. Najistotniejsze są ćwiczenia pod okiem wykwalifikowanego fizjoterapeuty, który dostosuje je do kondycji i stanu zdrowia danego pacjenta. Pozwoli to na bezpieczne przeprowadzenie terapii i maksymalne wykorzystanie jej potencjału. Więcej na ten temat można przeczytać na https://meonems.pl/trening-ems/.