Formowanie wtryskowe to proces produkcyjny, który polega na wtryskiwaniu roztopionego tworzywa sztucznego do formy. Najczęstszym rodzajem formowania wtryskowego jest formowanie na zimno, w którym tworzywo sztuczne stygnie po wstrzyknięciu do formy.
Formy wtryskowe wykonane są z metalu i składają się z co najmniej dwóch części: oprzyrządowania i systemu wlewowego. System wlewowy zawiera kanały, które umożliwiają przepływ roztopionego tworzywa sztucznego do każdej wnęki formy. Kiedy tworzywo sztuczne jest pod ciśnieniem, przepływa przez te kanały i wypełnia każde zagłębienie płynnym tworzywem. Po ochłodzeniu i zestaleniu się tworzywa można wyjąć gotowy produkt z formy.
Formowanie wtryskowe to skuteczny sposób na wyprodukowanie dużej liczby identycznych produktów jednocześnie. Ma również kilka zalet w porównaniu z innymi metodami produkcji:
Oprzyrządowanie wymagane do wykonania formy wtryskowej jest stosunkowo niedrogie w porównaniu z innymi formami produkcji, takimi jak obróbka skrawaniem czy odlewanie. Możliwe jest również jednoczesne wytwarzanie wielu części w jednej formie, co jeszcze bardziej obniża koszty.
Dokładność części formowanej wtryskowo zależy od kilku czynników, w tym konstrukcji formy, właściwości materiału i jego temperatury, gdy wychodzi z formy. Możliwe jest jednak produkowanie części o tolerancji tak niskiej jak +/- 0,05 mm. Jest to znacznie lepsze niż obróbka mechaniczna lub odlewanie, które mają znacznie wyższe tolerancje w zakresie +/- 2-3 mm.
Regeneracja form wtryskowych jest świetnym rozwiązaniem, jeśli te, z których korzystasz są już zużyte.