Estetyczne wykończenie mieszkania – o czym pamiętać?

Budowlanka
osrodek-wiedzy
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Zakup nowego mieszkania to dla wielu osób kolejny ważny życiowy krok. Dlatego wybór lokum to często nie lada wyzwanie. Należy przemyśleć wiele istotnych kwestii, z których jedną z najistotniejszych jest odpowiedź na pytanie, czy pragniemy kupić tak zwane mieszkanie „pod klucz”, czy takie, które znajduje się w stanie deweloperskim. Jeżeli zdecydujemy się na drugą ze wspomnianych opcji, to z całą pewnością czeka nas jeszcze wiele prac wykończeniowych. Jeśli jednak zależy nam na oryginalnym wyglądzie nowego mieszkania, które od podstaw urządzimy po swojemu, to warto pokusić się na takie właśnie rozwiązanie. Choć może okazać się ono niemałym wyzwaniem, to efekt końcowy z całą pewnością przyniesie mieszkańcom wiele satysfakcji. O czym należy pamiętać samodzielnie wykańczając mieszkanie? O tym poniżej.

Dobry plan to podstawa sukcesu

Wykańczanie mieszkania to przedsięwzięcie, dla którego powodzenia konieczny jest precyzyjny plan. Dlatego to, co i w jaki sposób chcemy zrobić, warto określić dużo wcześniej, zanim jeszcze otrzymamy klucze do naszego nowego lokum.

Kosztorys

Nie ma wątpliwości, że tak jak sam zakup mieszkania, tak i jego wykańczanie wiąże się dla nowych właścicieli z dużym stresem – zwłaszcza, kiedy większość pracy pragniemy wykonać sami. Należy jednak pamiętać, że im lepiej przygotujemy niezbędny kosztorys, tym bardziej komfortowo będziemy się czuli. Oczywiście nie wszystko da się przewidzieć, jednak określenie środków finansowych, którymi dysponujemy, a także wstępne wskazanie potencjalnych wydatków i potrzeb, to ogromny krok w kierunku sprawnego i spokojniejszego remontu. Tworzenie kosztorysu to również dobry etap ku temu, aby poddać analizie wszelkie możliwe źródła środków, które chcielibyśmy przeznaczyć na prace wykończeniowe i dokonanie oceny, czy posiadany przez nas wkład jest wystarczający.

Rynek wtórny czy pierwotny?

To, czy wybierzemy mieszkanie z rynku wtórnego czy pierwotnego ma ogromne znaczenie w kwestii tego, ile prac będziemy musieli wykonać. Oczywiście największym wyzwaniem są bez wątpienia nowe mieszkania w stanie deweloperskim. Są one w obecnym czasie wysoce popularne i chętnie kupowane przez osoby w każdym wieku. Dają wiele możliwości, ponieważ po przekroczeniu ich progu nowych właścicieli witają w zasadzie „pustki”. Co to oznacza? Przede wszystkim to, że w takim mieszkaniu nie odnajdziemy mebli, ani nawet pomalowanych ścian. W zamian za to otrzymamy sporo przestrzeni dla naszej kreatywności i pomysłów. Czego można się spodziewać po lokum w stanie deweloperskim? Z całą pewnością odnajdziemy tam otynkowane ściany (dlatego, w zdecydowanej większości przypadków, całe mieszkanie będzie wewnątrz koloru białego). Ponadto, na podłogach będą znajdować się betonowe wylewki. Zrobiona zostanie również podstawowa instalacja elektryczna oraz przyłącza do instalacji wodno-kanalizacyjnej. Mieszkania tego typu posiadają również parapety wewnętrzne oraz drzwi wejściowe (pozostałe drzwi, czyli drzwi wewnętrzne, będziemy musieli zamontować sami). Czego w mieszkaniu w stanie deweloperskim nie będzie? Zapewne całej reszty. Ta pustka może oczywiście na początku nieco przerażać, jednak z czasem uświadomimy sobie, jak wiele możliwości otrzymujemy w zamian, i że tylko od nas zależy ostateczny wygląd naszego nowego domu. Dlatego tak ważne jest, aby do prac wykończeniowych dobrze się przygotować, nie zapominając o najdrobniejszych szczegółach i elementach, których brak może skutecznie opóźnić nasze działania. Dlatego już wcześniej rozejrzyjmy się po sklepach za niezbędnymi narzędziami i akcesoriami, takimi jak na przykład kotwy chemiczne, wkręty do drewna, narożniki uniwersalne z siatką do narożników ścian (często wybierane są takie: https://sklep.grupamagnum.eu/pl/Naroznik-uniwersalny-gietki-z-siatka-70mm.html), kołki rozporowe, kleje i wiele, wiele innych. Choć większość z nich to elementy niewielkich rozmiarów, to często właśnie od nich zależy, czy prace przebiegną sprawnie, a efekt końcowy będzie wytrzymały. Warto więc zwrócić uwagę na to, aby każdy produkt pochodził od solidnego i znanego na rynku producenta.

Urzeczywistnienie planu

Wcześniejsze przygotowanie dokładnego planu prac to ich spore ułatwienie, zwłaszcza, kiedy do zrobienia mamy naprawdę wiele. Od czego najlepiej jest zacząć? Przede wszystkim od wykonania instalacji (jeśli otrzymaliśmy lokum, w których takowe jeszcze nie zostały utworzone). Następnym krokiem powinno być wykończenie ścian i podłóg. Ścianami warto zająć się w pierwszej kolejności, kiedy na podłodze znajduje się jedynie wylewka. W mieszkaniu w stanie deweloperskim nie zastaniemy drzwi wewnętrznych. Jest to więc dobry moment na to, aby teraz je zamontować. W dalszej kolejności przejdźmy do wyposażenia łazienki w armaturę. Zamontujmy muszlę klozetową, bidet, umywalkę oraz wannę. Zajmijmy się również kuchnią. Na końcu wystarczy przywieźć do mieszkania meble i wybrać dla nich najlepsze miejsca. Nie pomijajmy też dodatków, ponieważ to one nadają wnętrzom niepowtarzalny klimat i sprawią, że szybko poczujemy się w nowym miejscu jak u siebie. Pamiętajmy, dobry plan, kosztorys i chęci to podstawa sukcesu. Powodzenia!

 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Kroki jakie powinna podjąć każda osoba szyjąca na maszynie
Kroki jakie powinna podjąć każda osoba szyjąca na maszynie
Samodzielne szycie ubrań to wyjątkowy sposób na spędzanie wolnego czasu. W ostatnich miesiącach cieszy się coraz większą popularnością, dając amatorom […]
Polecamy