Badania wytrzymałościowe – za pomocą jakiego sprzętu się je wykonuje?

Budowlanka
osrodek-wiedzy
Badania wytrzymałościowe – za pomocą jakiego sprzętu się je wykonuje?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Badania wytrzymałościowe wykonuje się w budownictwie powszechnie. Ocenie poddawane są między innymi konstrukcje betonowe i żelbetowe. Można je spotkać zarówno w mieszkaniówce, jak i wieżowcach. Wykonuje się z nich mosty, zapory oraz różne prefabrykaty. Wspomniane testy pozwalają oszacować jakie właściwości fizyczne posiadają użyte materiały. Ma to ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa publicznego. Szczególnie jeśli obserwuje się, że budynek starzeje szybciej, niż zostało to zaplanowane. Wpływ na ten stan mogą mieć czynniki, między innymi błędy ludzkie w czasie budowy, czy działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych i wiele innych. W jaki sposób zatem można sprawdzić wytrzymałość konstrukcji?

Urządzenia wykorzystywane w badaniach nieniszczących

To przede wszystkim sklerometr, który mierzy energię odbitego od danej powierzchni bijaka. Następnie ze skali odczytuje się wynik. Jest to poręczny, lekki przyrząd określany także mianem młotek Schmidta cena poszczególnych modeli waha się w zależności od tego, z jakich materiałów zostały wykonane oraz tego, czy są one mechaniczne, czy elektroniczne.

Analizy wytrzymałościowe robi się także przy użyciu urządzeń nazywanych betonoskopami ultradźwiękowymi, które mierzą prędkość przejścia fali o konkretnej częstotliwości przez badany element. W efekcie otrzymuje się dane dotyczące właściwości materiału także w wewnętrznych jego częściach. Ograniczeniem jest natomiast konieczność dostępu do danego fragmentu konstrukcji z obu stron.

Badania niszczące

Te z kolei wykonuje się w laboratoriach, gdzie dostarcza się odpowiednio pobraną próbkę. Test wymaga naruszenia struktury powierzchni. Z jednej strony otrzymuje się wyniki o dużej dokładności, z drugiej jednak biorąc pod uwagę rozwój urządzeń nieniszczących, coraz częściej się od nich odchodzi ze względu na wpływ badania na budynek.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Dlaczego trening siłowy warto rozpocząć od zajęć z trenerem personalnym?
Dlaczego trening siłowy warto rozpocząć od zajęć z trenerem personalnym?
Nowy rok zbliża się wielkimi krokami, a to oznacza, że w styczniu siłownie będą pękać w szwach od osób, które […]
Polecamy