Co zrobić, gdy bolą oczy?

Ból oczu to dolegliwość, która, w zależności od nasilenia, może mieć wiele przyczyn. Istnieją doraźne rozwiązania, które możemy wypróbować na własną rękę. W wielu przypadkach potrzebna będzie jednak interwencja profesjonalisty. Oto jakie kroki należy podjąć, gdy odczuwamy ból w okolicy gałek ocznych.

Domowe sposoby w początkowej fazie

Jeżeli zaczynają boleć nas oczy, ale jesteśmy w stanie określić przyczynę tej dolegliwości, w początkowej fazie możemy spróbować walczyć z bólem na własną rękę. Bez konsultacji z lekarzem nie sięgajmy jednak po leki na receptę. Gdy ból zaczyna doskwierać nam po długich godzinach, spędzonych przed monitorem komputera, możemy założyć, że prawdopodobnie jest wynikiem przepracowania. W takiej sytuacji dajmy oczom odpocząć. Udajmy się na krótką drzemkę bądź na spacer na świeżym powietrzu.

Jeśli oczy są suche i wyraźnie przekrwione, pomocny może okazać się któryś z płynów nawilżających, dostępnych w salonach optycznych. Możliwe również, że to nasz wzrok uległ pogorszeniu i rozwiązaniem będą okulary korekcyjne. W celu ich dobrania, optyk lub okulista zastosuje pupilometr, czyli urządzenie, które wykona dokładny pomiar naszych źrenic.

Gdy ból nie przechodzi

Ból oczu, który mimo starań nie mija po kilku dniach, powinien być skonsultowany z okulistą. Schorzeń tego narządu w żadnym wypadku nie możemy bagatelizować. Przyczyn dolegliwości oczu może być wiele, a określić je może jedynie specjalista. W pierwszej kolejności sięgnie on prawdopodobnie po tonometr, aby zmierzyć ciśnienie wewnątrz gałki ocznej. Jeżeli będzie ono prawidłowe, niezbędne okaże się wykonanie dodatkowych badań, których celem będzie odnalezienie przyczyny bólu i jego uśmierzenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dziewiętnaście − pięć =