Zastosowanie uszczelek silikonowych – w jakim celu i gdzie?

Dom i otoczenie
osrodek-wiedzy
Zastosowanie uszczelek silikonowych – w jakim celu i gdzie?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Uszczelki są używane do uszczelniania lub zamykania wnęki, lub otworu a wykonywane są ze szczelnych: gumy, silikonu lub plastiku.

Silikon jednak króluje

Najpowszechniejszym materiałem jest silikon, dzięki któremu możemy cieszyć się solidnością wykonania uszczelek silikonowych. Uszczelek silikonowych poszukiwać z pozytywnym skutkiem, możemy również w dowolnych kształcie i rozmiarze, które sprawdzą się w sytuacji, w której uszczelka jest niezbędna.

Uszczelki silikonowe są powszechnie stosowane w układach, które wymagają długiej żywotności, a takie spotykamy w przemyśle motoryzacyjnym. Silikon jest również odporny na ciepło i chemikalia i nie będzie korodował w ekstremalnych temperaturach.

Niejedna uszczelka, a wiele więcej

Istnieje wiele różnych typów uszczelek silikonowych dostępnych, więc ważne jest, aby zrozumieć, za co odpowiada każdy z typów i gdzie znajduje swoje zastosowanie, nim postanowimy dokonać zakupu. Oto przegląd niektórych popularnych typów:

Pierścienie gumowe – Pierścienie gumowe są zwykle używane jako O-ringi lub C-ringi w systemach mechanicznych, gdzie muszą działać pod ciśnieniem lub wytrzymywać wysokie temperatury. Zapewniają również dobre uszczelnienie przed brudem i kurzem dostającym się do wnętrza maszyny lub urządzenia, które chronią.

Ten rodzaj uszczelek silikonowych występuje niekiedy, w naprawdę mikro rozmiarach, które pasują do konkretnych zastosowań, takich jak cylindry hydrauliczne, zawory i pompy.

Czy istnieją jakieś alternatywy dla uszczelek silikonowych?

W większości przypadków nie. Silikon jest świetnym materiałem do uszczelniania, ponieważ ma dobrą elastyczność i jest w stanie dostosować się do zmieniających się ciśnień. Oznacza to, że rozszerza się pod wpływem wysokiej temperatury lub gazów pod ciśnieniem. Silikon jest po prostu nie do zdarcia!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Do czego służą wywrotnice piekarnicze?
Do czego służą wywrotnice piekarnicze?
W restauracjach, piekarniach i innych lokalach gastronomicznych powszechnie wykorzystywane są rozmaite urządzenia o specjalistycznym charakterze. Istotną rolę odgrywają m.in. wywrotnice […]
Polecamy