Zalety korzystania z sauny

Często słyszymy o dobroczynnym wpływie sauny na ciało, nie każdy jednak wie dokładnie, na czym ów prozdrowotne działanie polega. Mówi się ponadto, że sauna może wyleczyć nie tylko dolegliwości fizyczne, ale także zniwelować stres i pomóc nam się zrelaksować. Aby lepiej poznać te i inne zalety korzystania z saun, przyjrzyjmy się najpierw, jak działają.

Sauna to miejsce, gdzie za pomocą różnych technik utrzymuje się wysoką temperaturę. Sauny mogą utrzymywać, w zależności od rodzaju, wyjątkowo niską (na przykład sauna drewniana, sauna fińska) lub wysoką wilgotność powietrza (sauna mokra, parowa). Szacuje się, że kilka minut spędzonych w miejscu nagrzanym do 100°C może sprawić, że nasze ciało wprawi się w stan niewielkiej gorączki, a nasza skóra podgrzeje do 42°C. W saunie przebywa się zazwyczaj od kilku do kilkunastu minut. Po tym czasie ciało powinno zostać schłodzone zimną wodą lub naprzemienne zimną i ciepłą.

Wysoka temperatura sprawia, że wzmaga się produkcja ciałek odpornościowych we krwi, które atakują i zwalczają bakterie oraz wirusy. Z tego powodu sauna może nas wyleczyć z sezonowych przeziębień czy katarów. Wpływa jednak ona na nasze ciało także głębiej. Sauna drewniana, na przykład fińska, która rozgrzewa się do temperatury 80–100°C, może pomóc przy problemach z mięśniami, kręgosłupem, podczas chorób płuc, przy nadciśnieniu lub chorobach psychicznych, takich jak anoreksja, nerwica czy depresja. Przebywanie w saunie sprawia bowiem, że nasze mięśnie dzięki rozgrzaniu rozluźniają się, co niweluje stres i pomaga w utrzymaniu dobrego samopoczucia. Korzystanie z sauny pomaga także utrzymać zdrową skórę, gdyż pocenie się i odblokowanie porów sprzyja pozbywaniu się z niej zanieczyszczeń i toksyn.

Bogaty wybór saun drewnianych do domu i ogrodu – np. sauny fińskie znajdziesz na przykład w sklepie internetowym Sauna System.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwa × dwa =