Magnez należy do grupy pierwiastków o szczególnie istotnym wpływie na funkcjonowanie ludzkiego organizmu. Dzięki niemu możliwy jest prawidłowy przebieg większości procesów fizjologicznych. Optymalny poziom magnezu przekłada się na utrzymanie wewnętrznej równowagi organizmu. Niedobory magnezu skutkują prowadzą jednak do szeregu uciążliwych, a nawet bolesnych dolegliwości. Jakie skutki niedoboru magnezu obserwowane są najczęściej?
Magnez nie bez powodu kojarzony jest przede wszystkim z mięśniami oraz układem nerwowym. Wystarczy lekki jego niedobór, aby pojawiły się problemy z koncentracją, bóle, a nawet zawroty głowy. Do najczęstszych oznak zbyt niskiego poziomu tego pierwiastka w organizmie należą także skurcze mięśni. Aby uniknąć takiego scenariusza, należy zadbać o prawidłowy poziom magnezu w codziennej diecie. Wbrew pozorom znaleźć można go nie tylko w produktach zawierających kakao, ale także wodzie mineralnej, kaszach czy orzechach. Alternatywą pozostają także specjalistyczne suplementy, wzbogacone o magnez. Warto po nie sięgać także w przypadku osłabienia włosów czy paznokci.
Podobnie jak wiele innych kluczowych dla człowieka substancji, magnez (sprawdź ofertę np. Asmagu B) wpisuje się również w utrzymanie odporności organizmu. Zatem gdy ktoś cierpi na jego niedobór, to często objawem jest osłabienie układu immunologicznego. Co za tym idzie człowiek staje się bardziej podatny na działanie różnych drobnoustrojów chorobotwórczych. Warto wówczas zwiększyć ilość spożywanego magnezu w ramach ogólnej profilaktyki.