Obecność sieci o dużej prędkości powoduje, że coraz więcej firm decyduje się na rezygnację z tradycyjnego oprogramowania i skorzystanie z usług oferowanych w ramach chmury danych. Czasy stacjonarnych serwerów, prywatnych zabezpieczeń i pakietów biurowych powoli odchodzą w przeszłość. Świadczy o tym choćby to, jak często wykupywane są licencje Microsoft 365, czyli oprogramowania, które duży nacisk kładzie na współdzielenie publicznych baz danych.
Programy nie są nawet zainstalowane na lokalnych dyskach. Wszystkie narzędzia służące do wykonywania obliczeń i innych podstawowych zadań znajdują się na zewnętrznych serwerach udostępnionych przez dostawcę usług. Rozwiązanie to powoduje, że zasób przestrzeni przeznaczonej do gromadzenia danych jest właściwie nieskończony, a moce obliczeniowe i prędkość działania programów nie ma sobie równych. Oderwanie systemu informatycznego od miejsca wykonywania pracy jest przy tym stosunkowo bezpieczne – firma informatyczna kładzie w tym wypadku na szali swój prestiż.
Zalety tego rozwiązania to przede wszystkim łatwość zdalnej współpracy nad dokumentami. Wspólna edycja nierzadko przyspiesza realizację zadań, tym bardziej, że dostęp do platform możliwy jest z każdego miejsca i urządzenia. Pakiety usług związane z oprogramowaniem w chmurze mogą być dostosowane do potrzeb klienta, co może wpłynąć na zmniejszenie kosztów ich eksploatacji. Wiele ofert daje też szansę na szybkie tworzenie stron i własnych aplikacji przydatnych w działaniach firmy.