Na czym polega outsourcing IT?

Wiele firm zwraca się ku outsourcingowi IT jako sposobowi na obniżenie kosztów i poprawę efektywności w swoich organizacjach. Główne rodzaje outsourcingu IT obejmują, m.in. utrzymanie sprzętu, rozwój oprogramowania, wsparcie techniczne, czy też outsourcing procesów biznesowych.

Zacznijmy od podstaw

Outsourcing IT to praktyka polegająca na zawieraniu umów z firmą zewnętrzną na obsługę niektórych lub wszystkich potrzeb firmy w zakresie technologii informacyjnej (IT). Termin „outsourcing” został ukuty w 1985 roku przez brytyjskiego konsultanta ds. zarządzania Jamesa P.W. Gillsa, który zauważył, że „proces, który kiedyś był znany jako 'podwykonawstwo’, stał się 'outsourcingiem”. Oxford English Dictionary definiuje „outsourcing” jako działanie polegające na zlecaniu usług zewnętrznemu dostawcy.

Kto jest w to zaangażowany?

W outsourcing IT – https://incat.com.pl/it-talents-hub/ zaangażowane są trzy główne strony: klient, dostawca i usługodawca. Klient to firma, która chce zlecić na zewnątrz część swoich usług informatycznych, ponieważ są one zbyt drogie lub trudne do obsłużenia we własnym zakresie. Dostawca jest zazwyczaj dużą międzynarodową korporacją z dużym doświadczeniem w dostarczaniu usług i rozwiązań informatycznych. Dostawca usług zajmuje się zleconą pracą i zapewnia wsparcie dla obu stron.

Czy jest to popularne?

Outsourcing zyskał na popularności jako alternatywa dla tworzenia i utrzymywania wewnętrznych działów IT. Ponieważ firmy szukają większej elastyczności i redukcji kosztów, outsourcing IT stał się powszechną opcją zaspokojenia tych potrzeb.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pięć × 1 =