Na co zwrócić uwagę podczas wyboru oświetlenia do mieszkania?

Podczas projektowania wystroju mieszkania należy zwrócić uwagę na szereg istotnych elementów. Jednym z nich jest prawidłowo dobrane oświetlenie, który ma być funkcjonalne i praktyczne bez względu na sytuację. Zadanie jego doboru nie jest skomplikowane, ani niezwykle trudne. Wymaga ono jednak tego, aby pamiętać o kilku ważnych aspektach, które stanowią czynniki decydujące o późniejszej skuteczności i przydatności oświetlenia. O co się zatem zatroszczyć?

Oświetlenie mieszkalne – jak je dobrać, aby dobrze spełniało swoją funkcję?

W pierwszej kolejności warto zadbać o parametry światła, a przede wszystkim jego temperaturę barwową, mierzoną i podawaną w Kelwinach. W zależności od przeznaczenia danego pomieszczenia, jej wartość może się różnić. Jeżeli będzie zależeć nam na świetle przyjaznym i nie męczącym wzroku, wówczas dobrze jest zakupić źródła o temperaturze od 1900 do 3500 Kelwinów, które odpowiadają barwie ciepłej. Jeżeli natomiast ważna będzie dobra widoczność, jaka jest niezbędna chociażby podczas pracy przy biurku, wtedy lepszym wyborem okażą się te o temperaturze od 3600 do nawet 5500 Kelwinów, czyli barwie chłodnej. Nie bez znaczenia będzie również moc żarówek, która zadba o odpowiednią ilość emitowanego światła.

Oprócz tego konieczne jest dobranie efektywnych opraw i lamp, które nie będą ograniczać światła, ale pozwolą mu właściwie rozprzestrzeniać się w mieszkaniu. Ważna jest tutaj jakość, dlatego w lampy najlepiej zaopatrywać się u sprawdzonych producentów. Dobrym wyborem mogą okazać się m.in. lampy azzardo, które z powodzeniem wpasują się w niemal każde wnętrze. Pamiętając o tych aspektach będziemy mogli mieć pewność, że oświetlenie dobrze wywiąże się ze swojej roli.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

osiem − pięć =