Gorset pozwala osiągnąć modelową figurę klepsydry i talię osy, a od setek lat stanowi ideał kobiecości. Pierwsze wzmianki o nim znaleziono już w starożytności. Zmieniał się na przestrzeni czasu, osiągając bardziej współczesną formę w XVI w.. Wtedy pełnił rolę uwydatniania biustu, usztywnienia pleców oraz wysmuklenia talii. Początkowo tworzony był ze skóry lub płótna i miał luźny krój. Natomiast w XVII i XVIII w. był sztywno wiązany przez co powodował poważne konsekwencje zdrowotne – deformację żeber i płuc, a nawet problemy z oddychaniem. W XIX w. jego materiał przedłużono, przez co zyskał dodatkową funkcję – maskował brzuch. Wykonywany z koronek i jedwabiu stanowił gustowny i luksusowy dodatek.
Po zakończeniu pierwszej wojny światowej gorsety porzucono na rzecz biustonoszy, dopiero Madonna przywróciła go do łask. Zaczęła nosić ten element zaprojektowany przez wybitnego kreatora mody Jean-Paul Gaultier.
Współczesne kreacje niczym już nie przypominają staromodnych fasonów, co można sprawdzić zaglądając na poniższą stronę internetową: http://atrakcyjna.pl.