Czym palić w domu, aby było tanio i ekologicznie?

Dom i otoczenie
osrodek-wiedzy
Czym palić w domu, aby było tanio i ekologicznie?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Każdy dom jednorodzinny musi być ogrzewany w okresie jesienno-zimowym za pomocą konkretnego paliwa. Warto w szczególności postawić na ekologiczne materiały opałowe, ponieważ nie emitują do atmosfery szkodliwych substancji, które zagrażają bezpośrednio środowisku naturalnemu. Jednocześnie charakteryzują się w pełni satysfakcjonującą wartością kaloryczną, co przekłada się na dobrą wydajność spalania. Na uwagę zasługuje przede wszystkim pellet, a także ekogroszek. 

Koszty eksploatacji nie zrujnują nam portfela

Godnym polecenia paliwem stałym jest z pewnością pellet drzewny, produkowany w formie granulatu z trocin oraz innych odpadów tartacznych. Granulki mają tutaj średnicę do maksymalnie 8 mm i są przeznaczone do spalania w nowoczesnym kotle z podajnikiem o mocy około 18-20 kW. Urządzenie to gwarantuje bardzo wysoki komfort użytkowania, polegający na minimalnej obsłudze (wystarczy co kilka dni wrzucać materiał do komory) i sporadycznym czyszczeniu (raz na miesiąc). Niewątpliwą zaletą pelletu jest też zaskakująco mała ilość popiołu (do około 6%), brak groźnych związków smolistych, a ponadto niska cena za tonę wynosząca 600-750 zł. Drugie ekologiczne paliwo to ekogroszek, występujący w postaci drobnych, dokładnie oczyszczonych okruchów węgla kamiennego. Oferuje on znakomitą kaloryczność na poziomie 24-29 MJ/kg, a przy okazji nie kosztuje zbyt wiele i nie zanieczyszcza atmosfery. Podobnie jak pellet należy go eksploatować w funkcjonalnym piecu z podajnikiem. Dodajmy, że oba opisane powyżej materiały opałowe są bardzo łatwe zarówno w transportowani, jak i przechowywaniu. Wynika to z faktu, że są zazwyczaj sprzedawane w workach o pojemności 20 lub 25 kg.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak udowodnić zdradę?
Jak udowodnić zdradę?
Udowodnienie zdrady jest bardzo często pożądane z punktu widzenia zadbania o wynik przyszłej sprawy rozwodowej. Odpowiednio użyte dowody zdrady mogą […]
Polecamy