Co to jest growbox?

Rośliny to organizmy żywe, które do prawidłowego wzrostu i życia potrzebują odpowiednich warunków. W naszej strefie klimatycznej w okresie wiosennym i letnim nie ma z tym problemu, bo świeci słońce, a temperatura nigdy nie spada poniżej 0 stopni Celsjusza. Niestety, zimą większość roślin obumiera, co wynika z diametralnej zmiany pogody. Dlatego też rolnicy, ogrodnicy i osoby lubiące mieć dostęp do świeżych warzyw czy owoców powinni zainwestować w growboxy oraz sprzęt do uprawy roślin.

Samowystarczalne konstrukcje z własnym ekosystemem

Growbox to nic innego jak miniaturowa szklarnia, która może występować w postaci niewielkiego domku, szafy albo namiotu. Wybór konkretnego modelu zależy przede wszystkim od wielkości upraw i gatunku roślin, które mają być tam hodowane. Zaawansowane konstrukcje są wyposażone we własną aparaturę umożliwiającą kontrolowanie różnych parametrów, takich jak: temperatura, wilgotność powietrza, intensywność i czas naświetlania, a nawet zawartość dwutlenku węgla.

W większości dostępnych na rynku growboxów jest zamontowane oświetlenie sprzyjające wzrostowi roślin w fazie kwitnienia – mowa tutaj o sodowych lampach HPS i MH, charakteryzujących się dużą wydajnością i energooszczędnością. Można również dokupić odblaśniki światła (eliminujące powstawanie tzw. zastojów ciepła), filtry węglowe oraz wentylatory.

Warto zaznaczyć, że popularność omawianych konstrukcji wynika też z faktu, że są ekonomiczne i jednocześnie bardzo ekologiczne – materiał zewnętrzny, zrobiony najczęściej z odpadów utylizowanych, można z powodzeniem prać ręcznie. Growbox służy do uprawy wszelkich możliwych roślin, czyli kwiatów, ziół, warzyw, krzewów (w tym również okazów egzotycznych, takich jak choćby figowce czy palmy) oraz drzewek owocowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

15 + 20 =