Czemu służą badania termowizyjne?

Termowizja to zgodnie z definicją metoda diagnostyki polegająca na pomiarze temperatury badanego obiektu, na podstawie emitowanego przez nie promieniowania podczerwonego. Początkowo wykorzystywano ją do celów wojskowych, obecnie znajduje zastosowanie m.in. w budownictwie. Podczas badań korzysta się z kamer termowizyjnych.

Urządzenia używane podczas badań termowizyjnych

Każdy nowo wybudowany budynek musi posiadać świadectwo energetyczne. Jest to dokument oceniający jego charakterystykę energetyczną. W celu jego uzyskania konieczne jest przeprowadzenia badania termowizyjnego. Diagnostyka wykonywana jest przez specjalistyczne firmy za pomocą specjalnej kamery. Przykład sprzętu wykorzystywanego podczas badań można znaleźć na stronie https://celowniki24.pl/461-termowizja. Uruchomiona kamera pozwala na zobrazowanie rozkładu temperatury na powierzchni budynku. Każdy kolor oznacza inny zakres termiczny. Badanie ma charakter nieinwazyjny.

Jakie informacje można uzyskać dzięki badaniom termowizyjnym

Badania termowizyjne przeprowadza się również podczas okresowych przeglądów budynków. Wykorzystanie kamer oraz nowoczesnych programów komputerowych pozwala wykryć wady technologiczne oraz wszelkiego rodzaju nieszczelności drzwi i okien. Dzięki nim możliwe jest znalezienie mostków termicznych oraz zlokalizowanie źródła zawilgocenia. Badania termowizyjne pozwalają także na ustalenie przebiegu ukrytych w ścianach rur z zimną i ciepłą wodą oraz wykrycie zatorów i usterek w systemach centralnego ogrzewania. W zależności od potrzeb możliwe jest wykonanie diagnostyki uproszczonej lub pełnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

18 − 9 =