Co warto wiedzieć na temat gięcia blach?

Budowlanka
osrodek-wiedzy
Co warto wiedzieć na temat gięcia blach?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Jednym z najczęściej wykorzystywanych wyrobów hutniczych jest bez wątpienia blacha. Stosuje się ją przede wszystkim do tworzenia pokryć dachowych, ale oprócz tego stanowi materiał do produkcji różnego rodzaju obudów, czy też rozmaitych przedmiotów, które mają odznaczać się dobrą wytrzymałością mechaniczną. Zanim blacha zostanie jednak użyta do takich, czy innych celów, najpierw musi zostać poddana profesjonalnej obróbce. Pozwala ona nadać odpowiedni rozmiar i kształt, dzięki czemu blacha będzie pasować do konkretnego projektu. Podstawową czynnością z zakresu obróbki blachy jest jej gięcie. Co warto wiedzieć o tym procesie, zanim podejmie się go samodzielnie lub zlecić specjalistom?

Gięcie blach – o czym należy wiedzieć?

Gięcie to nic innego jak odkształcenie blachy w taki sposób, aby zmieniła się jej krzywizna. Trzeba przy tym zaznaczyć, że wymiary poprzeczne nie ulegają zmianie. Gięcia raczej nie da się przeprowadzić ręcznie, gdyż blacha jest zbyt twardym i wytrzymałym materiałem. Ze względu na to do gięcia służą proste maszyny w postaci prasy krawędziowej lub giętarki. Aby gięcie było skuteczne, muszą mieć miejsce trzy istotne etapy, a mianowicie gięcie sprężyste, plastyczne oraz tzw. dotłaczanie. Po tych fazach zazwyczaj następuje wygładzenie blachy oraz jej malowanie, o ile będzie zaplanowane. Warto też wiedzieć, że gięcie nieco grubszych blach odbywa się czasem na ciepło, gdyż podgrzanie materiału ułatwia jego modelowanie. Tak wygląda gięcie blach na zamówienie w niemal każdym zakładzie przemysłowym czy fachowym warsztacie. Chcąc dowiedzieć się więcej szczegółów, zawsze można porozmawiać bezpośrednio ze specjalistą z konkretnych firm.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak dopasować łóżko do pokoju dziecięcego?
Jak dopasować łóżko do pokoju dziecięcego?
Komfort snu jest szczególnie ważny w przypadku dzieci. To podczas nocnego wypoczynku maluchy regenerują siły i najszybciej rosną, dlatego powinniśmy […]
Polecamy