Wycieraczki są niezmiernie ważnym elementem wyposażenia każdego samochodu. O ile w warunkach braku deszczu możemy się bez nich obyć, to najmniejszy opad jest w stanie uniemożliwić jazdę, przy niesprawnych wycieraczkach. Czasami dochodzi do jakiegoś uszkodzenia, które może powodować zacinanie się, lub całkowite ich niedziałanie. Sprawdzamy na co zwrócić uwagę, by naprawić powyższy problem.
Niedziałanie wycieraczek może być spowodowane przepaleniem się bezpiecznika. To często dzieje się wtedy, gdy uruchomimy urządzenie przy zamarzniętej szybie. Wtedy ramiona nie mogą się poruszyć i nadmierny prąd pobierany przez silnik powoduje przepalenie zabezpieczenia. Jeżeli tak się stanie, to nawet po uwolnieniu ramion wycieraczki nie zaczną ponownie działań. Należy wtedy sprawdzić, czy w skrzynce bezpieczników wszystkie wkładki są sprawne. By dowiedzieć się która może być uszkodzona i gdzie jej szukać, najlepiej sprawdzić to w instrukcji obsługi auta.
W starszych autach problemem zacinających się lub całkowicie niedziałających wycieraczek może być ich mechanizm. Znajduje się on pod maską, za osłoną podszybia (w niektórych autach jest widoczny już po otwarciu maski). Na szczęście tą usterkę można łatwo naprawić. Wystarczy rozłączyć każdy z przegubów mechanizmu, wyczyścić oraz nałożyć świeżego smaru. Zdarza się też, że uszkodzeniu ulegnie silniczek do wycieraczek. Napędza on cały mechanizm, powodując ruch ramion po szybie. Jeżeli podejrzewamy awarię silniczka, najlepiej wymienić go na nowy lub używany.