Zastosowanie łożysk w motoryzacji

Łożyska odgrywają niezwykle istotną rolę w motoryzacji, można zaryzykować stwierdzenie, że bez nich tworzenie pojazdów byłoby niemożliwe. Znajdziemy je w wielu mechanicznych komponentach auta. Można wyróżnić wiele rodzajów łożysk powszechnie stosowanych w motoryzacji, takie jak: łożyska toczne, łożyska igiełkowe, łożyska walcowe, łożyska stożkowe. 

Łożyska toczne

Warto przyjrzeć się bliżej łożyskom tocznym, gdyż to one są najpopularniejsze i to właśnie z nimi kierowcy spotykają się najczęściej. Zasada działania opiera się na umieszczeniu pomiędzy dwoma pierścieniami (wewnętrznym i zewnętrznym) elementów tocznych, zazwyczaj kulek, które umożliwiają toczenie się jednej powierzchni po drugiej. Największą zaletą takiego rozwiązania jest małe tarcie, które występuje tylko na skutek toczenia się kulek po bieżni łożyska. Bardzo często stosowane są w amortyzatorach, elementach kierowniczych i układzie przeniesienia napędu.

Łożyska toczne cechuje wysoka trwałość i poza niewielkimi wyjątkami nie zużywają się przez cały okres użytkowania pojazdu. Właściciele aut najczęściej borykają się z odmawiającymi posłuszeństwa łożyskami alternatora. Usterka objawia się niepokojącymi dźwiękami dochodzącymi z pod maski w trakcie jazdy, a także brakiem ładowania.

Wykorzystanie innych łożysk

Pozostałe rodzaje łożysk również są wykorzystywane w produkcji samochodów. Łożyska ślizgowe znajdziemy w silniku, rozruszniku i elementach rozrządu. W pompie cieczy chłodzącej najczęściej zastosowanie znajdują ,mechanizmy walcowe. Łożyska igiełkowe wykorzystuje się głównie przy wałku sprzęgłowym w wale korbowym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

trzy × 1 =