Znaki drogowe pełnią w ruchu drogowym niezwykle istotną funkcję, dlatego ważne jest, aby wykonane były z trwałych i odpornych na zniszczenia materiałów. Drugą sprawą jest to, że powinny one być czytelne dla odbiorcy, którym w tej sytuacji jest kierowca, zgodne z obowiązującymi przepisami, a także estetyczne. Chodzi tutaj o wszystkie oznaczenia dostępne na drodze, przede wszystkim jednak o znaki takie jak popularne ostrzegawcze, informacyjne czy lustra drogowe. Jakie są zatem zasady ich wytwarzania? Z czego i jak powstają?
Producenta znaków drogowych obligują przepisy, które ściśle określają wizerunek poszczególnych oznaczeń. Jego zadaniem jest też sprzedaż znaków, które wykazują się trwałością, pomimo działania niesprzyjających warunków atmosferycznych albo działań mechanicznych. Aby spełnić takie założenie, należy stosować odpowiednio wyselekcjonowane składniki wysokiej jakości, odpowiadające wytycznym ustalonym przez Ministerstwo.
Najczęściej wykorzystywana jest blacha ocynkowana ogniowo lub blacha aluminiowa, która wykazuje dużą odporność na działanie korozyjne. Materiały te najczęściej służą do produkcji tarcz. Do części pionowej, podtrzymującej całą konstrukcję, stosuje się ocynkowane profile stalowe lub montażowe uchwyty. W dalszej kolejności zwraca się uwagę na estetykę oznaczeń oraz ich funkcjonalność.
Do tego używa się malowania proszkowego oraz folii odblaskowej, dzięki którym znaki widoczne są również po zmroku. Ponadto oznaczenia są zaginane na całym obwodzie, dzięki czemu wykazują jeszcze większą trwałość. Wzmacnia to też ich walor estetyczny. Lica produkowane są z folii odblaskowej, a nakładane dzięki sitodrukowi lub wycinaniu na ploterach.