W jaki sposób zarządzać flotą samochodów osobowych?

Firmy działające w różnych sektorach rynku posiadają zazwyczaj własną flotę samochodów. Dzięki ich wykorzystaniu mogą znacznie sprawniej funkcjonować, skuteczniej świadczyć usługi i szybciej realizować wszelkie zlecenia. Jeśli dane przedsiębiorstwo dysponuje co najmniej kilkoma lub kilkunastoma pojazdami, wówczas konieczne jest wyznaczenie osoby, która zajmie się ich efektywnym zarządzaniem. Przynosi to spore oszczędności i daje dodatkowe zyski na rozwój biznesu, 

Nowoczesny system monitorujący to dzisiaj norma

Zarządzanie flotą pojazdów opiera się przede wszystkich na stałym sprawowaniu kontroli zarówno nad nimi samymi, jak i pracownikami firmy. Główne obowiązki tzw. fleet manadżera to dbanie o dostępność oraz sprawność aut (regularne przeglądy techniczne, zakup nowych maszyn), odnawianie polis komunikacyjnych, a także dokładne sprawdzanie dokumentów kierowców i w razie potrzeby kierowanie ich na okresowe badania czy zajęcia dokształcające. Oprócz tego każda osoba zarządzająca flotą musi stale weryfikować trasy oraz wydajność i koszty eksploatacji samochodów (zwłaszcza poziom zużycia paliwa i ekonomiczność jazdy), a ponadto ewidencjonować czas pracy kierowców.

To ostatnie zadanie jest niezwykle istotne szczególnie w sytuacji, gdy mamy do czynienia z firmą spedycyjną albo transportową. Aby w znacznym stopniu ułatwić sobie wymienione czynności, warto pomyśleć o profesjonalnym monitoringu pojazdów ciężarowych i osobowych GPS. Dzięki nowoczesnym lokalizatorom można bowiem bez problemu kontrolować takie elementy, jak stan licznika, prędkość auta, ciśnienie oleju, paliwo czy jakość pracy kierowcy. W ten sposób ograniczamy koszty i zabezpieczamy flotę przed kradzieżą. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

piętnaście − 7 =