Co warto wiedzieć przed zakupem pompy ciepła?

Specjaliści szacują, że ogrzewanie budynku pochłania ogromną część domowego budżetu. W związku z tym właściciele domów poszukują tanich, ale efektywnych instalacji grzewczych. Coraz częściej wybierane są pompy ciepła kołton. Ich podstawową zaletą jest wydajność, niski koszt pracy oraz trwałość nawet przez kilkadziesiąt lat. Co jeszcze warto wiedzieć o tym sposobie ogrzewania domów?

Zalety pomp ciepła

Pompy ciepła wybierane są z powodu ich szerokiego wachlarza zalet. Poza niskimi kosztami paliwa i ogólnie atrakcyjnymi cenami ogrzewania domu, ograniczają również wydatki związane z budową. Dzieje się tak dlatego, że ich instalacja nie wymaga budowy kominka ani dodatkowego magazynu opału. Ponadto właściciel nie musi poszukiwać paliwa, którego stosunek ceny do jakości jest optymalny. W przeciwieństwie do innych sposobów ogrzewania, gdzie materiał opałowy jest nadrzędną kwestią, decydującą o kondycji kotła. 

Ponadto obsługiwanie pompy ciepła jest banalnie proste, dzięki czemu oszczędza wiele czasu i energii. Wystarczy zaprogramować odpowiednie ustawienia regulatora, a następnie dopasować zakres jego pracy do własnych potrzeb. Niewątpliwą zaletą jest również szybki zwrot nakładu kosztów. Szacuje się, że inwestycja zwraca się po około 5 do 7 lat. Dane takie uzyskano z porównania pieców, w których materiałami opałowymi były: gaz ziemny i olej płynny, a także z ogrzewania elektrycznego. Co ważne dla wielu osób, pompa ciepła jest przyjazna dla środowiska, ponieważ cechuje ją mniejsze spalanie węgla.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 × 4 =