Typy i rodzaje elewacji stosowanych w budownictwie

Budowlanka
osrodek-wiedzy
Typy i rodzaje elewacji stosowanych w budownictwie
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Wznoszenie budynków to proces niezwykle wymagający i odpowiedzialny. Do jednego z najważniejszych etapów podczas jego realizacji należy wykonanie elewacji, czyli zewnętrznej warstwy ścian, która pełni rolę ochronną, a jednocześnie jest głównym elementem decydującym o ostatecznym wyglądzie danego obiektu budowlanego. W branży stosuje się różne typy i rodzaje elewacji, a każda z nich różni się zarówno estetyką, jak i po części swoją praktycznością. Jakie z nich spotkamy na domach, czy blokach?

Jakie elewacje stosuje się w branży budowlanej?

Pierwszym rodzajem wartym odnotowania jest elewacja drewniana, która jest niezwykle efektowna. Trzeba jednak zaznaczyć, że częściej zauważymy ją w budynkach typowo drewnianych. Najczęściej do jej wykonania wykorzystuje się dąb lub modrzew, gdyż są zdecydowanie najwytrzymalsze. Taka fasada wymaga impregnacji, jeżeli ma ma dobrze chronić przed wilgocią. Kolejnym rodzajem jest elewacja z kamienia naturalnego, wykonywana zwykle z granitu, sjenitu, czy też wapieni. Jej zaletą jest zdecydowanie trwałość, a także możliwość tworzenia ciekawych zdobień. Poza nimi należy wymienić również elewację ze zwykłego tynku, który pozwala dostosować kolor zgodnie z preferencjami. Poza tym współcześnie elewację wykonuje się również z metalu, ale takie rozwiązanie spotkamy zazwyczaj tylko i wyłącznie w nowoczesnej architekturze. Jej charakterystyczną cechą jest stosowanie specjalnych mocowań, którymi zajmują się firmy takie jak https://mocujemy.pl/, działające w tym sektorze. Każda z przedstawionych elewacji ma w sobie coś, czym z całą pewnością warto się zainteresować.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Georadar – czym jest i jego zastosowanie
Georadar – czym jest i jego zastosowanie
Georadar to technika, dzięki która pozwala poznać strukturę warstw znajdujących się pod ziemią oraz potencjalnie występujące tam anomalie. Działanie tej […]
Polecamy