Zawilgocone ściany lub mury zewnętrzne to zjawisko charakterystyczne przede wszystkim dla starych, ale i nowych budynków. W interesie każdego właściciela obiektu budowlanego powinno leżeć osuszanie tych elementów konstrukcji, polegające na wykonaniu izolacji za pomocą specjalistycznych materiałów. Jest to proces złożony, wymagający czasu i dużej wiedzy, dlatego jego wykonanie należy powierzyć fachowcom.
Jeśli jakiś budynek ulegnie zawilgoceniu, możemy być pewni, że po jakimś czasie na jego ścianach pojawią się szkodliwe dla ludzkiego zdrowia grzyby lub pleśnie. Z tego powodu w obiektach narażonych na kontakt z wodą należy bezwzględnie wykonywać różne zabiegi, opierające się na osuszaniu i zabezpieczaniu powierzchni z użyciem materiałów izolacyjnych.
Istnieje kilka takich metod, a do najpowszechniej stosowanych należą:
– hydroizolacja Rybnik, sprowadzająca się do stworzenia specjalnej bariery, która odgradza strefę zawilgoconą od bryły fundamentu. Musi być ona wytrzymała, dlatego do jej wykonania używa się materiałów specjalistycznych, takich jak lepiki wzbogacone o substancje uelastyczniające, emulsje asfaltowe, masy hydroizolacyjne oraz szlamy uszczelniające. Do zabezpieczania podłóg we wnętrzach stosuje się również folie w płynie.
– termoiniekcja, polegająca na wywierceniu w murach otworów i wtoczeniu do nich suchego, ciepłego powietrza o określonej temperaturze. Następnie wprowadza się specjalny środek – najczęściej jest to roztwór żywicy metylosilikonowej.
– iniekcja krystaliczna, stosowana w sytuacji, gdy jakiś budynek uległ zawilgoceniu w wyniku tzw. podciągania kapilarnego wód pochodzących z gruntu. Polega na utworzeniu warstwy izolacyjnej z nierozpuszczalnych w wodzie minerałów w kapilarach konstrukcji. Na http://kaiser-one.pl/iniekcja-krystaliczna-katowice/ znajduje się więcej informacji o tej metodzie.