Kredytowanie instytucji udzielających kredytów

Ze względu na wciąż rosnącą inflację wielu kredytobiorców obawia się o swoje finanse. W wielkim kłopocie są zwłaszcza firmy, które zmuszone są do zaciągania kredytów np. na zmianę maszyn czy zakup nowego środka transportu. Rozwiązaniem na te problemy może okazać się kredyt refinansowany.

Na czym polega kredyt refinansowy?

Dla kredytobiorców opcją jest wzięcie kredytu refinansowego banku centralnego. Tak samo jak w przypadku innych kredytów, kredytobiorcy ubiegający się o niego muszą złożyć odpowiedni wniosek. Zostaje zawarta indywidualna umowa, w której kredytobiorca dowiaduje się jakiej wysokości są raty, terminy spłat, zasady spłat oraz oprocentowanie. Narodowy Bank Polski jest instytucją, która udziela kredytu innym bankom w postaci kredytu refinansowanego. Kredyt taki jest zabezpieczony, ponieważ instytucja centralna w postaci banku centralnego udziela wsparcia finansowego bankowi, by ten posiadał płynność finansową. Kredytobiorca podpisuje więc umowę ze swoim bankiem, a bank ma udzielony kredyt z instytucji państwowej.

Jakie są formy refinansowania banków?

Kredyt dla firm ze wsparciem rządowym może mieć różną formę. Najpopularniejszymi formami są redyskonto weksli oraz kredyt lombardowy. W pierwszym przypadku chodzi o skupowanie weksli, które banki wcześniej zdyskontowały. Bank centralny musi mieć wymagania jakościowe dotyczące weksli. Kredyt lombardowy z kolei udzielany jest pod zastaw części papierów wartościowych, ale tylko do wysokości nominalnej tychże papierów. Kredyt ten jest bardzo drogi, ale pomocny, zwłaszcza jeśli bank potrzebuje szybkiej pomocy finansowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

jedenaście − osiem =